Brązowy medal dla ciągnika z Olszowca-Kolonii i Olszowca – Powiatowy Konkurs Wieńców Dożynkowych

Rok 2020 został zdominowany przez epidemię koronawirusa, z której to powodu nie odbyło się wiele na stałe wpisanych do bychawskiego kalendarza wydarzeń – m.in. Dożynki Gminy Bychawa.

Mimo to dwa wieńce z terenu gminy Bychawa wzięły udział w Powiatowym Konkursie Wieńców Dożynkowych. Reprezentowały nas: wieniec tradycyjny uwity przez mieszkańców sołectwa Bychawka Trzecia-Kolonia (tradycyjna korona uwita ze zbóż i ziół zebranych na terenie sołectwa, okazała, udekorowana kwiatami, owocami i warzywami) oraz wieniec współczesny wykonany przez mieszkańców sołectw Olszowiec-Kolonia i Olszowiec (ciągnik wykonany ze zbóż – pszenica, owies, proso, kukurydza – ziół i innych roślin zebranych na terenie sołectw).

W poniedziałek 24 sierpnia 2020 roku komisja konkursowa w składzie: Sylwia Dmowska – przewodnicząca komisji, przedstawiciel Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, Zofia Sieńko – przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Lublinie, Aneta Kalinowska-Gałat – przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Lublinie dokonała oceny zgłoszonych do konkursu wieńców.

Niezmiernie miło nam poinformować, że trzecie miejsce w Powiatowym Konkursie Wieńców Dożynkowych w kategorii wieńców współczesnych zajął ciągnik wykonany przez mieszkańców Olszowca-Kolonii i Olszowca.

Wyniki Powiatowego Konkursu Wieńców Dożynkowych:

kategoria wieńców tradycyjnych:

  • I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Stasinie, gm. Wojciechów
  • II miejsce – Mieszkańcy wsi Borkowizna, gm. Niedrzwica Duża
  • III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Garbowie, gm. Garbów

w kategorii wieńców współczesnych:

  • I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Wierciszowie, gm. Jabłonna
  • II miejsce – Sołectwo Niedrzwica Duża część I, gm. Niedrzwica Duża
  • III miejsce – Sołectwa Olszowiec -Kolonia i Olszowiec, gm. Bychawa.

Burmistrz Bychawy Janusz Urban składa serdeczne podziękowania mieszkańcom sołectw: Bychawka Trzecia-Kolonia, Olszowiec-Kolonia i Olszowiec. Dzięki Państwa zaangażowaniu i chęci działania powstały dwa piękne wieńce, które godnie reprezentowały Gminę Bychawa w Powiatowym Konkursie Wieńców Dożynkowych. Niezmiernie cieszy fakt, że w naszej gminie nadal tak chętnie kultywuje się tradycje, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie.