Bychawa

na weekend

logo bip kolo rrs iconTwitter-round-color 32
footerfacebookiconyoutube icon
 instagram-new-circle-32

Turystyka


Po raz kolejny zapraszamy miłośników turystyki rowerowej na gościnne szosy, drogi i dróżki gminy Bychawa. Tym razem nie będzie to tylko dolina rzeki Kosarzewki, ale prawie cały obszar gminy Bychawa. Spotkamy się tradycyjnie pod Urzędem Miejskim w Bychawie w dn. 4 października 2015. Start o godz. 11.00 z Bychawy. Po gości z Lublina wyślemy delegację powitalną. Będą na Was czekać około godziny 10.00 na moście na Bystrzycy (tym przy drodze Osmolice – Iżyce – Bychawa).

Start: godz. 11.00. Do wyboru – dwie pętelki: Północ lub Południe, obie z miastem Bychawa w centrum.

 2015-10-04 plakat rajd 550

 

 

 

Więcej: Rowerem po gminie Bychawa 

Zrzuty panoram ze strony www.zwiedzajlubelskie.pl/bychawa
 
2014-08-13 park bychawa top
park z fontanną
 
2014-08-13 zalew bychawa top
bychawski zalew (Podzamcze)

2014-08-13 rezerwat bychawa top
rezerwat przyrody Podzamcze

2014-08-13 ruiny palacu podzamcze zamek bychawa
ruiny pałacu na Podzamczu

2014-08-13 kosciol Bychawa
wnętrze kościoła w Bychawie
 
2014-08-13 fontanna bychawa
park z fontanną
 
2014-08-13 park bychawa kosciol
 park przy kościele
 
2014-08-13 gs
centrum Bychawy (ul. Piłsudskiego)
 
2014-08-13 centrum szpital
 centrum Bychawy (ul. Piłsudskiego) 
 
2014-08-13 kosciol Bychawka
zabytkowy kościół w Bychawce
 

Chodźmy na wirtualny spacer po Bychawie!

W sierpniu dołączyliśmy do Nowego Yorku, Sydney, Lublina i innych miast mogących pochwalić się posiadaniem wirtualnego spaceru.  A to podobno najlepszy sposób prezentacji danego miejsca przez Internet. 

Wirtualne spacer po Bychawie to dziesięć połączonych ze sobą panoram sferycznych, w tym czterech robionych z powietrza. Większość z nich pokazuje miejsca znajdujące się w samej Bychawie. Są to: ruiny pałacu na Podzamczu, bychawski zalew, wnętrze kościoła, park z fontanną, rezerwat przyrody Podzamcze, park za kościołem, trzy ujęcia centrum miasta. Jedna z panoram zaprasza nas do zwiedzenia zabytkowego kościoła w Bychawce.

Wrażenie robią ujęcia miasta robione z użyciem pojazdu latającego tzw. drona.  

 

Czym różnią się panoramy sferyczne w odróżnieniu od tradycyjnych fotografii? Nie są ograniczone żadnym kadrem i dają internaucie możliwość swobodnego rozglądania się we wszystkich kierunkach, znacznego przybliżania interesujących detali i poczucia atmosfery danego miejsca.

Jak znaleźć nasze panoramy? Za pośrednictwem naszej strony Bychawa.pl/wirtualny spacer lub też wchodząc na stronę www.zwiedzajlubelskie.pl, gdzie Bychawa znajduje się wśród innych gmin Lubelszczyzny.

 

Lista panoram sferycznych 360° nie jest zamknięta. Wirtualny spacer będzie cały czas wzbogacany. Przedsiębiorcy, organizacje, osoby zainteresowane umieszczeniem swojego miejsca na wirtualnym spacerze Bychawy proszeni są o kontakt z Urzędem Miejskim w Bychawie, tel. 81 56 60 144.

 
 
2013-06-06 12.22.58
Zdrapy 36
23-100 Bychawa
tel. 600 458 019
8 osób / 2 pokoje
noclegi od 30 zł
 
 
Państwo Edyta i Jacek Igrasowie zapraszają gości na Zdrapy do niedużego starego domu „po dziadkach", a tam do dwóch ładnie urządzonych pokoi. Dużego „kominkowego", mogącego przenocować 5 osób i mniejszego, w zależności od konfiguracji 2-3-4 –osobowego – śmieje się właściciel. Pomiędzy pokojami sień z prawdziwą kuchnią węglową, ale do dyspozycji gości jest i nowocześniejsze kuchenne wyposażenie. Oprócz tego duża, jasna łazienka z widokiem na pole i równie widny ganek.
Ogrzewanie domku i przytulną atmosferę zapewnia kominek z rozprowadzeniem powietrza do wszystkich pomieszczeń, ale dla wygody gości jest też centralne ogrzewanie.
Właściciele urządzili tę kwaterę już w ubiegłym roku, ale w zasadzie dopiero od teraz zapraszają gości. Przenocować tu można za 30-35 zł, więc nie jest to cena absolutnie wygórowana. Oprócz noclegu można tu na życzenie dostać domowe jedzenie, które gotuje pani domu.
Jest też stara drewutnia. W niej, a w zasadzie na niej, właściciele urządzili wiejskie minimuzeum – ze starymi grabiami, cepami, kosą, sierpem. Jak swojsko to swojsko, więc na płocie wiszą też stare żelazne garnki. Ze zwierzaków, gości witają trzy małe kociaki i kocica Biała.
Nie będę pisała wszystkiego, bo to miejsce trzeba zobaczyć. Nie tylko dom, drewutnię, ale i nieopodal źródło bijące, z wodą jak kryształ, i wierzby płaczące, i stary sad, i wiejski warzywniak, no i grodzisko oczywiście.
Monika Głazik/Urząd Miejski w Bychawie

„Bychawa na weekend” to krótki przewodnik dla turystów podpowiadający, co można zobaczyć w Bychawie, jak aktywnie i ciekawie spędzić czas oraz poznać tajemnice regionu. Dla mieszkańców Bychawy i gminy to podstawowy elementarz wiedzy o mieście i jego historii, zasobach kulturowych, przyrodniczych i turystycznych. Ma przekonać mieszkańców Lubelszczyzny, że warto tu zamieszkać, Bychawy – że warto tu pozostać.
Informator turystyczny po bychawskiej ziemi pt. „Bychawa na weekend” ukazał się w połowie grudnia. Publikacja w języku polskim była długo oczekiwana, bo najpierw, w ramach prowadzonej przez nasze miasto współpracy międzynarodowej, pojawiła się w wersji językowej francuskiej i ukraińskiej.
Pozycja liczy 24 strony i zawiera cztery rozdziały tematyczne: Weekend z historią, Weekend z rozrywką, Weekend aktywnie, Nie tylko na weekend oraz praktyczny informator teleadresowy. Zawiera piękne reportażowe fotografie autorstwa Marka Matyska (ze zbiorów Urzędu Miejskiego w Bychawie) i Tomasza Hanaja, wzbogacone o archiwalne zdjęcia lotnicze. W przewodniku znajdziemy informacje historyczne, podpowiedzi co koniecznie należy zobaczyć, kiedy przyjechać, i ciekawostki, które pozwolą poczuć przedsmak miejscowej atmosfery.
Publikację wydało Bychawskie Towarzystwo Regionalne przy wsparciu finansowym Gminy Bychawa.


Monika Głazik

2012-12-20 przewonik dla  turystow bychawa 550

?

Czy w nieopodal leżących Zdrapach odkryto istnienie wczesnośredniowiecznej osady?

Kto i kiedy podpisał dokument nadający Bychawie prawa miejskie?
Czy kiedyś w miejscu ruin pałacu w Podzamczu znajdował się zamek obronny?

Czy to prawda, że targ w Bychawie odbywa się do dziś zgodnie z królewskim zarządzeniem?
Lubelska, Modliborzycka, Turobińska? Tak kiedyś nazywały się główne ulice Bychawy?

Czy w Bychawie mogą się odbyć Mistrzostwa Polski w motocrossie?

 

Przewodnik można nabyć:

w księgarni „Lumer”, wypożyczalni Miejskiej Biblioteki Publicznej, redakcji „GZB”. Wkrótce informator będzie można kupić również przez Internet (Allegro, sprzedający BTR_Bychawa) oraz w kioskach i salonikach prasowych w Bychawie. Dla turystów z Polski i zagranicy przebywających na Lubelszczyźnie będzie dostępny m.in. w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej (Lublin, ul. Jezuicka 1/3).

 

 

Bychawa i okolice Bychawy (Podzamcze, Zadebie)

o Ruiny neogotyckiego pałacu w Bychawie-Podzamczu – pierwotnie zamek obronny wzniesiony przez Mikołaja Pileckiego w I poł. XVI wieku. Karol Łaniewski odnowił budowlę nadając jej kształt klasycystyczny, w połowie XIX wieku pałac uległ spaleniu, od 1888 roku nie zamieszkany.
o Zespół zabudowań parafialnych pw. Św. Jana Chrzciciela w Bychawie – kościół pw. Jana Chrzciciela w Bychawie, w nim dwie kaplice płd. i płn. Z ołtarzami barokowymi, tablice w ścianach wewnętrznych kościoła i zakrystii upamiętniające zasłużonych ludzi, w tym z rodu Koźmianów, czworoboczna drewniana dzwonnica z 1862 roku, konstrukcji ryglowej, dwukondygnacyjna, pokryta gontem, stara plebania z 1914 roku oraz organistówka z końca XIX wieku
o Cmentarz w Bychawie z zabytkowymi nagrobkami – szczególną uwagę należy poświęcić na neogotycki grobowiec Adama Duniewskiego, właściciela dóbr Podzamcze Bychawskie z 1884 roku, obecnie użytkowany jako kaplica cmentarna. Najstarsze nagrobki na cmentarzu pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku
o Synagoga w Bychawie – wzniesiona w końcu XIX wieku, w miejscu dawnej z 1810 roku, która spłonęła. W sali modlitw unikalna polichromia z motywami zwierzęcymi, muzycznymi, inskrypcjami hebrajskimi oraz częściowa bima. Obecnie w stanie ruiny, własność prywatna
o Kapliczka Św. Jana Nepomucena – XVIII wieczna, usytuowana w sąsiedztwie zabudowań podworskich w Podzamczu, u zbiegu ulic Zamkowej i Pileckiego, poddana renowacji w 2006 roku
o Zalew bychawski w Podzamczu – o pow. 10 ha z wysepką pośrodku i łowiskiem specjalnym oraz z nieopodal położonymi stawami rybnymi „Zielona Dolina”, z zapleczem gastronomicznym oraz wypożyczalnią rowerów wodnych, miejsce odpoczynku bychawian, w 2004 roku zmodernizowany.
o Rezerwat „Podzamcze” – rezerwat roślinności stepowej o pow. ok. 3 ha, usytuowany na stromej lessowo-kredowej skarpie powyżej miejskiego stadionu sportowego
o „Kacze Doły” – wąwozy na północ Zadębia i Wandzina, sprzyjają uprawianiu turystyki pieszej
o Pomnik Bohaterów Wojny 1920 roku – w centrum miasta, odbudowany w latach 90. ub. wieku
o Popiersie ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie – ufundowane przy ul. Marsz. J. Piłsudskiego w parku miejskim, przez mieszkańców miasta w roku 2006, zasłużonemu dla Bychawy ks. Antoniemu Kwiatkowskiemu, proboszczowi bychawskiej parafii z lat 1900-1926
o Izba Regionalna w Bychawie – założona przez Bychawskie Towarzystwo Regionalne w 2004 roku, udostępniana na życzenie, zawiera eksponaty – sprzęty gospodarstwa domowego
o Kwatera wojenna Bychawa – Zadębie – z lat 1914-1915 r., pochowano w niej 260 żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich
o Kwatera wojenna Bychawa na „Białej Górze” – z lat 1914-1915 r., pochowano w niej 1150 żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich, 3 kopce i ok. 12 płaskich mogił

Zdrapy

o Średniowieczne grodzisko – ślady osady z okresu przedpiastowskiego (VIII-X w.), zajmujące obszar ok. 3 ha. W 2000 roku prowadzono badania archeologiczne, które potwierdziły istnienie osady.

Gałęzów

o Dworek rodziny Koźmianów – obecnie własność prywatna, w trakcie restauracji

Wola Gałęzowska

o Kościół parafialny – drewniany, pw. Św. Antoniego z 1929 roku

Józwów

o Pozostałość dawnego zespołu dworskiego rodziny Kowerskich i Jankowskich – obecnie własność prywatna, w stanie ruiny, restaurowany

Bychawka

o Kościół pw. Wszystkich Świętych – wzniesiony pod koniec XIX w., przebudowany w latach 1907-1920
o Cmentarz z zabytkowymi grobowcami – z nagrobkiem poety Kajetana Koźmiana oraz kwaterą rodziny Rohlandów – leży tu m.in. Franciszek Rohland, bohater Powstania Listopadowego spod Grochowa oraz kaplica Marii Stadnickiej i oryginalne nagrobki z 1. poł. XIX w.
o Cmentarz wojenny z 1914 i 1915 r. – pochowano w nim 588 żołnierzy austro-węgierskich i 599 rosyjskich w rejonie folwarku Strzyżewice
Zaraszów Kolonia
o Cmentarz wojenny z 1914 i 1915 r. – 3 mogiły zbiorowe oraz ok. 10 pojedynczych, pochowano w nim 466 żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich poległych w tym rejonie

Izba regionalna w Bychawie

Bychawa, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 33
23-100 Bychawa
tel. użyczony 81 56-60-144 lub 81 56-61-076
Czynna w pierwszą niedzielę miesiąca (od V do IX) w godzinach 16-18
Codziennie udostępniana na życzenie.


W naszym mieście już od pięciu lat istnieje niewielkie muzeum regionalne. Wystarczy skierować kroki do budynku należącego do GS (od podwórza, za kamienicą z zegarem), pokonać niewielką kondygnację wysłużonych schodów, by zauważyć pięknie wyrzeźbioną przez ludowego artystę, drewnianą tablicę z napisem: „Bychawska Izba Regionalna”. Każdy mieszkaniec może ją odwiedzić w pierwszą niedzielę kolejnego letniego miesiąca w godzinach od 16.00 do 18,00. Dyżury pełnią członkowie Zarządu Bychawskiego Towarzystwa Regionalnego. Przez pozostałe dni w roku zbiory muzealne są eksponowane grupom młodzieży szkolnej z całej gminy oraz osobom indywidualnym przez osoby kompetentne i odpowiedzialne za stan izby (M. Dębowczyk, B. Cywińska, T, Tracz, M. Głazik). Wystarczy zadzwonić pod numer 81 56-60-144 lub 81 56-61-076 i zgłosić chęć zwiedzenia izby.


A teraz trochę informacji o genezie tejże instytucji. Zarząd Bychawskiego Towarzystwa Regionalnego od zarania swego istnienia myślał o stworzeniu muzeum regionalnego, które przedłużyłoby żywot wielu sprzętom dawniej powszechnie użytecznym, dziś zalegającym strychy czy piwnice i ocaliło je od zapomnienia. W dniach 7-8 kwietnia 2000 roku odbyły się w Bychawie III Międzygminne Spotkania Regionalne, podczas których sympatycy BTR i młodzież szkolna mogli obejrzeć wystawę pod hasłem „Dawne sprzęty i przedmioty użytkowe gospodarstwa wiejskiego”, na której zgromadzono ok. 300 eksponatów. Dla obserwatorów, szczególnie młodych, była to świetna lekcja regionalizmu i zachęta do poznawania własnych korzeni. Podsumowaniem wystawy stała się broszura w formie ilustrowanego katalogu wydana w tymże roku nakładem BTR-u i Miejsko-gminnej Biblioteki Publicznej. Jak się później okazało, wystawa stała się zalążkiem obecnej Izby Regionalnej. Przez 5 lat zarząd pod kierunkiem prezes M. Dębowczyk czynił starania o pozyskanie lokum dla gromadzonych z wielkim mozołem eksponatów i udało się. Decyzją władz gminy na potrzeby muzeum zostały przydzielone dwa pomieszczenia w siedzibie GS przy ulicy Piłsudskiego. Członkowie Zarządu BTR osobiście zaangażowali się w przygotowaniu lokalu do umieszenia w nim zgromadzonej ludowizny. Nie jest to może pomieszczenie marzeń, ale przynajmniej zabezpiecza wszystko, co udało się pozyskać od okolicznych mieszkańców.
Oficjalne otwarcie Izby nastąpiło podczas VIII Spotkań Regionalnych 9 VI 2005 roku.

Od tego dnia zbiory są eksponowane wszystkim miłośnikom kultury i tradycji ludowej. Odwiedzają ją również goście z zaprzyjaźnionego miasta we Francji.    Nauczyciele z okolicznych szkół chętnie przyprowadzają tu swoich uczniów, by pokazać, jak wyglądają sprzęty gospodarstwa wiejskiego, używane niegdyś przez ich prababcie. Taka wycieczka to doskonały materiał do wykorzystania na lekcjach historii, plastyki czy języka polskiego do ćwiczeń słownikowych i twórczych form wypowiedzi.
    Co skrywają pomieszczenia naszego małego muzeum? To, co zwykle oglądamy w skansenach i izbach regionalnych tworzonych w całej Polsce: dawne, ręcznie wykonane sprzęty domowego użytku i wyposażenia wiejskich chat, wyroby ceramiczne, plecionkarskie, tkackie, stolarskie, naczynia kuchenne, ozdoby oraz sprzęty związane z uprawą roli i prowadzeniem gospodarstwa chłopskiego.

„Bar u Saszy” Agnieszka i Mariusz Sawiccy

Bychawa, nad zalewem Podzamcze w obrębie ulic Zamkowej i Pileckiego
tel. 513696896
baruszaszy.bychawa.pl

 

Pizzeria „Fiesta” Sławomir Korba

Bychawa, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 3
tel. 81 5660270

 

Pizzeria „Dragon” Renata Kryska

Bychawa, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 18
tel. 81 5661036

 

Kawiarnia Artystyczna „Złota Lira”

Bychawskie Centrum Kultury
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 34
tel. 815660124
www.ebck.pl

 

„Zielona Dolina” Leszek Zawiślak

Bychawa, ul. Pileckiego

Oznaczony w austriackich dokumentach wojskowych numerem 33 – Kreis (Okręg) Lublin w późniejszych polskich dokumentach figuruje pod numerem 36.
Położenie: wg dokumentów cmentarz znajduje się ok. 2,6 km na pd.-zach. od kościoła parafialnego w Bychawce, na południowym skraju lasu na granicy gmin Bychawa i Strzyżewice.
Data powstania: 1915 rok.
Okoliczności wojenne: W pierwszych dniach lipca 1915 roku wojska państw centralnych podjęły skuteczną przeprawę wojsk na prawy brzeg Wisły. Dla powstrzymania nacierających Austriaków wspomaganych przez posiłki niemieckie Rosjanie rozwinęli front na linii Izbica – Bychawa – Urzędów – Józefów n. Wisłą. Stąd w połowie lipca 1915 r. wyprowadzono kontrofensywę mającą na celu wypchnąć nacierających z powrotem za Wisłę. Doszło do szeregu zaciętych bitew. Szczególnie ciężkie walki miały miejsce na północnym skrzydle frontu. W końcu lipca kontrofensywa rosyjska załamała się i  wojska państw centralnych kontynuowały marsz na wschód. Lublin zajęty został w dniu 30 lipca. Do końca roku 1915 sprzymierzeni osiągnęli cel postawiony na początku wojny: zlikwidowanie tzw. „klina polskiego” i przesunięcie frontu za linie Bugu i  Niemna.
Geneza cmentarzy wojennych: Poległych podczas działań wojennych zwykle chowano na polu bitwy, na prowizorycznych cmentarzach polowych lub w bratnich mogiłach, zaś zmarłych z ran i  chorób na cmentarzach przyszpitalnych lub wyznaniowych. Budową cmentarzy – monumentów zajmował się specjalny pion Naczelnego Dowództwa – X Wydział Grobów Wojskowych. Działania podejmowano wkrótce po przejściu frontu, a na Lubelszczyźnie po ustabilizowaniu władzy Generalnego Gubernatora w Lublinie. Na miejsca lokalizacji cmentarzy – pomników (Heldengräber) wybierano uroczyska o wybitnych walorach krajobrazowych i należytej ekspozycji. Budowano wykorzystując pracę jeńców wojennych i ludności miejscowej. Po zakończeniu wojny prace były kontynuowane przez organizacje kombatanckie i stowarzyszenia rodzin poległych przy wsparciu władz polskich. Ekshumowano szczątki z pojedynczych mogił i małych cmentarzy polowych. Wybranym nekropoliom nadawano formy artystyczne.

Cmentarz w Bychawce (w dokumentach archiwalnych - Pawłowie) doskonale wpisuje się w ogólne założenie cmentarzy wojennych – pomników.
Teren pod cmentarz wybrano na wierzchowinie na tle ściany niewielkiego lasu. Powierzchnia nachylona ku południowi, w kierunku suchej doliny rozcinającej wierzchowinę.
Sam cmentarz zlokalizowany jest na prostokącie 85 x 35 m na gruntach należących wówczas do Józefa Stadnika – właściciela 15 morgowego gospodarstwa. Administracyjnie grunt ten należał wtedy do gminy Piotrowice. Pierwotnie na terenie cmentarza było 198 mogił pojedynczych. Po urządzeniu cmentarz przybrał formę następującą: w części górnej otoczony rowem, w części dolnej wałem ziemnym. Część górna nadbudowana prostokątnym nasypem na którym wzniesiono kopiec ziemny w kształcie ostrosłupa ściętego o podstawie kwadratowej. Wymiary – 13 m x 13 m x 6 m (wys.). W części dolnej znajdowało się 16 mogił zbiorowych usytuowanych w dwóch szeregach po obu stronach alei głównej. Aleja biegła odwejścia zlokalizowanego w południowym (krótszym) boku cmentarza, do kopca – pomnika. Mogiły oraz kopiec wieńczyły krzyże. Na terenie cmentarza rosło kilka dużych drzew usytuowanych nieregularnie.
Według danych opracowanych w latach 1924-25 [Starostwo Powiatowe w Lublinie, Wykaz cmentarzy wojennych, sygn. 1397, k. 167 b] pochowano tu:
ogółem żołnierzy 1183, znanych 206, nieznanych 977, z tego żołnierze armii austro-węgierskiej 588, żołnierze armii rosyjskiej 595.
W latach 1931/32 władze gminy Piotrowice dokonały na zlecenie starostwa renowacji cmentarza. W myśl zaleceń konserwatora zabytków wykonano drewnianą bramę, groby podwyższono i obłożono darnią, ścieżki pomiędzy kwaterami wysypano piaskiem, wykonano krzyże betonowe. Koszty wykonanych prac wynosły wówczas 433 zł.
Po II wojnie światowej nie konserwowany cmentarz popadł w ruinę i zarósł krzewami.

Opracowanie: Marek Kuna. Więcej o cmentarzach wojennych w gminie Bychawa w „Głosie Ziemi Bychawskiej”.

 

2013-07-25 przewodnik rowerowy osmolice bychawa krzczonow 550

pobierz przewodnik PDF 8,22MB

2013-07-25 szlak 1 750

2013-07-25 szlak 2 750

Kolor szlaku: żółty
Długość szlaku: 28 km
Rodzaj dróg: asfaltowe, gruntowe, szutrowe.
Przebieg szlaku: Osmolice – Iżyce – Bychawka Pierwsza – Bychawka Druga – Bychawka Druga Kolonia – Wincentówek – Bychawa – Wola Duża – Skawinek – Kosarzew Dolny Kolonia – Kosarzew Dolny – Kosarzew Górny – Zielona – Krzczonów.

 

Co można zobaczyc jadąc po szlku lub gdy się lekko z niego zboczy 

 


Prawie trzydziestokilometrowy szlak rowerowy Doliną Kosarzewki rozpoczyna się w Osmolicach (gmina Strzyżewice), przy drodze Żabia Wola – Piotrowice. Daje to w przyszłości możliwość rozbudowy szlaku i połączenia go z innymi z Lubelszczyzny. W Osmolicach znajduje się początkowy/końcowy symbol szlaku oraz schemat. Szlak prowadzi nas asfaltową drogą do Iżyc, a dalej do Bychawki Pierwszej. Po prawej stronie mijamy zabytkowy kościół pw. Wszystkich Świętych, po lewej – stary cmentarz z nekropoliami sławnych ludzi.
W Bychawce Drugiej rozpoczyna się najciekawsza część szlaku. Droga prowadzi nas przez las, doliną, tuż obok rzeki. Z jednej strony równina, z drugiej dość stroma skarpa. Widoki, szumiąca obok czysta woda i świeże leśne powietrze. To wszystko rekompensuje nam drobne niedogodności, jakie może stwarzać wyboista nawierzchnia drogi. Dojeżdżamy do Wincentówka, tu stromy podjazd i już znajdujemy się w niezbyt gęsto położonej wsi. Kolejne dwa kilometry to przejazd po równym (bardzo wygodna część szlaku). Mijany krajobraz jest typowo rolniczy.
W Wincentówku, zjeżdżając na chwilę ze szlaku, możemy zrobić krótką, ale ciekawą wycieczkę. Drogowskazy poprowadzą nas do wczesnośredniowiecznego grodziska w Zdrapach.
Po kilku minutach jazdy dojeżdżamy do Podzamcza. Mijamy oczyszczalnię i skręcamy w lewo. Po lewej płynie Kosarzewka, po prawej widzimy zalew. Tu możemy chwilę odpocząć lub coś zjeść. To również czas na zrobienie kilku krótkich wycieczek: możemy skręcić w lewo, by zwiedzić rezerwat roślinności stepowej „Podzamcze" lub w prawo, by obejrzeć ruiny zamku – pałacu.
Wjeżdżamy do miasta od jego najstarszej części. Po prawej mijamy zabytkowy kościół i wjeżdżamy główną ulicą Marszałka Piłsudskiego do ruchliwego centrum.

 

Zdjęcia z rajdu rowerowego 2013-07-28 (fragment Krzczonów - Bychawa)

 

Można odpocząć w pobliskim parku z fontanną.
Potem ruszamy dalej. Jedziemy na wschód, przejeżdżając przez ruchliwe miasto. Skręcamy w lewo w ul. Mickiewicza i po kilkuset metrach w prawo, w dość gęste zarośla, dalej poruszamy się dość wąską drogą gruntową. Jedziemy wsią Wola Duża, kiedyś Bychawska, cały czas obok lewego brzegu rzeki, mijamy liczne źródła i rozlewiska rzeczne, stare drewniane mostki i kładki. Zachwyca nas bogactwo przyrody: flory i fauny. Na łąkach w oddali żerują bociany. Mijamy zabudowania wsi Skawinek. Tu już droga szutrowa. Po około kilometrze dojeżdżamy do Kosarzewa Dolnego Kolonii. To wieś należąca jeszcze do gminy Bychawa, ale za chwilę dotrzemy do asfaltu i gminy Krzczonów. Drogą powiatową przejeżdżamy przez Kosarzew Dolny, Kosarzew Górny i Zieloną. Tu niebezpieczne przecięcie z drogą wojewódzką. Dojeżdżamy do centrum Krzczonowa ze sławnym w regionie rondem. Na placu przy szkole tablica informacyjna i znak koniec/początek szlaku.
Oprócz zaprojektowania i oznakowania szlaku rowerowego w terenie, w jego najciekawszych miejscach zostały umieszczone przez Urząd Miejski w Bychawie plansze informacyjne dla turystów. Tablice pojawiły się: przy ruinach zamku i w rezerwacie Podzamcze w Bychawie, przy cmentarzu i kościele w Bychawce oraz w okolicach grodziska w Zdrapach. Szlak w przyszłości będzie rozbudowywany, w planach jest budowa przystani rowerowej oraz zakup stojaków rowerowych.

 

Pierwszy odcinek szlaku Osmolice – Bychawa został otwarty 18 lipca 2010 roku. Drugi trzynastokilometrowy Bychawa – Krzczonów oznakowano wiosną 2012 r., a oddano do użytku 22 lipca 2012 r. Oznakowany został staraniem Urzędu Miejskiego w Bychawie (przy współpracy z UG Krzczonów – drugi odcinek) przez duet: Sławomira Juraszewskiego, specjalistę w dziedzinie turystyki rowerowej i pieszej na Lubelszczyźnie, i Marka Kunę, mieszkańca Bychawy, geografa, regionalistę i miłośnika turystycznych eskapad.

To pierwszy turystyczny szlak w gminie Bychawa. Wybór padł na rzekę Kosarzewkę, bo w jej dolinie leży miasto Bychawa. Przejażdżka okolicami to nie tylko aktywny wypoczynek, to również propozycja ciekawych miejsc do zwiedzenia; mijamy m.in. zabytkowe kościoły w Bychawce, Bychawie, Krzczonowie, grodzisko w Zdrapach, zalew Podzamcze, rezerwat przyrody.

M. Głazik/UM

 

Przewodnik M. Kuny po szlaku wyd. 2010 r.

Obejmuje pierwszy 13 km odcinek Osmolice - Bychawa


alt

Zdjęcia z otwarcia szlaku
więcej informacji o szlakach rowerowych na www.szlaki.lublin.pl  

Podkategorie

Kalendarz wydarzeń lokalnych, pracy urzędu oraz burmistrza