Piknik Sołtysów – tradycyjnie pełen niezapomnianych wrażeń!

15 lipca br. po raz kolejny sołtysi z terenu gminy Bychawa uczestniczyli w wydarzeniu zorganizowanym przez Lokalną Grupę Działania na Rzecz Rozwoju Gmin Powiatu Lubelskiego „Kraina Wokół Lublina” – Pikniku Sołtysów.

Tym Razem LGD zaprosiło nas do pięknego obiektu – Dworku Arkadia w Piotrowicach. W uroczystości wzięło udział ponad 300 przedstawicieli różnych gmin powiatu lubelskiego. W gronie uczestników znaleźli się nasi sołtysi: p. Urszula Daśko, p. Joanna Gołąb, p. Małgorzata Pawełczak, p. Alicja Florek, p. Teresa Michalewska, p. Teresa Dziadosz, p. Maria Kostruba, p. Marek Jackowski, p. Marian Drąg, p. Stanisław Gajur, p. Stanisław Szewczyk, p. Andrzej Poniewozik, p. Krzysztof Batyra oraz p. Stanisław Klimek. Ponadto Gminę Bychawa reprezentowali p. Paweł Pikula starosta Lubelski, który jednocześnie pełni funkcję prezesa Lokalnej Grupy Działania oraz wiceprezes tegoż stowarzyszenia, na co dzień wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bychawie – p. Artur Płaza; przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów, prezes Bychawskiego Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych p. Ewa Rębecka; a także burmistrz Bychawy Janusz Urban oraz jego zastępca Magdalena Kostruba.

Podczas pikniku zostały wręczone nagrody na najciekawsze inicjatywy zrealizowane przez sołectwa działające na obszarze funkcjonowania Lokalnej Grupy Działania. Z ogromną radością informuję, że po raz kolejny, komisja konkursowa doceniła starania mieszkańców naszej gminy. Tym razem również wróciliśmy z nagrodą! Modernizacja budynku Centrum Kultury Wiejskiej w miejscowości Zaraszów-Kolonia, zgłoszona do konkursu przez sołtysa – p. Andrzeja Poniewozika, okazała się najciekawszą inicjatywą o charakterze inwestycyjnym! Gratulujemy zwycięstwa! Warto przypomnieć, że na potrzeby modernizacji świetlicy wiejskiej Ochotnicza Straż Pożarna w Zaraszowie-Kolonii pozyskała środki z EFRROW w ramach PROW 2014-2020. Zmodernizowanie budynku stworzy warunki do zwiększenia integracji społeczno-kulturalnej mieszkańców oraz przyczyni się do wzrostu aktywności lokalnej wspólnoty. W ramach przedsięwzięcia powstaną nowe pomieszczenia tj. sala widowiskowa, przygotowalnia posiłków regionalnych, pomieszczenie Koła Gospodyń Wiejskich, izba pamięci, łazienka, toaleta oraz podjazd dla niepełnosprawnych.

Podczas spotkania zostały przeprowadzone konkursy integracyjne, których motywem przewodnim, była oczywiście… piłka nożna. Po obejrzeniu niezwykle emocjonującego meczu o tytuł mistrza świata rozegraliśmy swój Mundial. Reprezentacja gminy Bychawa, w składzie p. Joanna Gołąb, p. Krzysztof Batyra oraz p. Stanisław Klimek, była wspaniała – i choć nie udało się zająć pierwszego miejsca, to przecież najważniejsza była dobra zabawa.

Spotkanie sołtysów trwało do późnych godzin wieczornych. Była to doskonała okazja do integracji oraz wymiany doświadczeń, a dla mnie czas nauki.

Bardzo serdecznie dziękuję Wiceprzewodniczącemu Rady Miejskiej w Bychawie Arturowi Płazie za lekcję tanga. Z niecierpliwością czekam na kolejne zarówno lekcje jak i spotkania z naszymi wspaniałymi Sołtysami. Mam nadzieję, że będzie jeszcze mnóstwo ku temu okazji. Jednocześnie bardzo serdecznie pragnę podziękować Organizatorom za zaproszenie nas do uczestnictwa w szóstej edycji Pikniku Sołtysów, ale przede wszystkim dziękuję tym, którzy zechcieli to niedzielne popołudnie spędzić z nami. Kochani Sołtysi cieszę się, że pomimo ogromu obowiązków, wynikających z pełnienia tej, jakże zaszczytnej funkcji, zechcieliście swoją obecnością uświetnić to wydarzenie.

Magdalena Kostruba