Podsumowanie roku 2015

image_pdfimage_print
prezentacja podsumowanie 2015 01
15 stycznia br. w sali widowiskowej Bychawskiego Centrum Kultury odbyło się tradycyjnie samorządowe podsumowanie minionego roku. W Noworocznym Spotkaniu wzięli udział burmistrz, radni, kierownictwo Urzędu, dyrektorzy szkół, sołtysi, prezesi bychawskich organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorcy.
W pierwszej części spotkania burmistrz Janusz Urban przybliżył wykonane w 2015 roku inwestycje. Mimo, że 2015 nie był dla wszystkich samorządów rokiem wielu projektów (miało to związek z końcem okresu programowania) to udało się zrobić sporo. Jeszcze ze „starych” pieniędzy RPO WL (2007-2013) został zbudowany długi odcinek kanalizacji w rejonie Podzamcza. To był największy nasz projekt minionego roku, o wartości ponad 700 tys. zł.Ale na drogach w gminie też się działo. Zostało zmodernizowanych prawie 1,3 km dróg gminnych, m.in. w Zaraszowie, Olszowcu-Kolonii, Olszowcu. W Osowie-Kolonii budowana od kilku lat droga wydłużyła się o kolejny odcinek. W Bychawie udało się przebudować ulice w kilku newralgicznych dla miasta punktach – ul. Marii Dąbrowskiej w Osiedlu nad Doliną, ks. D. Maja; wyremontować mocno ruchliwy mostek nad wąwozem przy Szkole Podstawowej w Bychawie; zbudować chodniki przy ulicach Grota Roweckiego, Sikorskiego, Armii Krajowej. Gmina też dołożyła Powiatowi Lubelskiemu do przebudowy drogi powiatowej w miejscowościach Wola Gałęzowska – Józwów – Majdan Starowiejski. To w naszej gminie odcinek 4 km 700 metrów nowej, pięknej szosy.

Wykonano też kilka niezbędnych remontów w budynkach. W CKW w Woli Dużej wykonano nowe instalacje, w CKW w Olszowcu wymieniono eternit na blachę, w remizach OSP w Kowersku i Gałęzowie Kolonii-Drugiej wyremontowano dachy. W Zadębiu (ul. Spokojna )oraz w Starej Wsi Trzeciej pojawiły się nowe lampy oświetleniowe. Dla dzieci powstały dwa place zabaw – w Starej Wsi Pierwszej i Drugiej, sfinansowane z funduszy sołeckich tych wsi. W oddziałach przedszkolnych w Zdrapach i Osowie jest już cieplej – wymieniono ogrzewanie.W 2015 roku trwały intensywne prace nad zmianą najważniejszych dokumentów strategicznych gminy – studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta oraz gminy, które za około dwa lata powinny się zakończyć zmianą planu.

Urząd opracował również inny bardzo ważny dokument – na ostatniej sesji 2015 roku Rada Miejska przyjęła zaktualizowaną Strategię Gminy Bychawa na lata 2016-2023. Jest to dokument niezbędny przy wnioskowaniu o środki do programów unijnych, których nabory rozpoczną się już wkrótce.

2015 rok przyniósł też samorządowi kilka nagród. Gmina Bychawa w plebiscycie Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej 2015 otrzymała nagrodę za projekt „solarowy”, gazeta samorządowa „Głos Ziemi Bychawskiej” – Kryształ PR-u w kategorii najlepsza gazeta samorządowa, a dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej p. Barbara Cywińska została Lubelskim Bibliotekarzem Roku 2015.Przybyło w Bychawie nowych imprez i wydarzeń kulturalnych i sportowych. Rok przyniósł kolejne edycje takich imprez jak sztandarowe „Pierogi” – w 2015 zorganizowane po raz 19, pokaz koni odbył się już po raz 10. Obchodziliśmy dość hucznie 25 lat samorządu terytorialnego Bychawy (19 czerwca), XX-lecie działalności artystycznej Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Henryczki”, otworzyliśmy też w parku miejskim za kościołem Trasę Zdrowia sfinansowaną ze środków PZU.

Po raz pierwszy, oprócz tradycyjnych Wakacji z Bogiem, odbyły się w sierpniu półkolonie dla dzieci, z których skorzystała grupa ponad 40 dzieci z naszej gminy. W marcu została zorganizowana I Konferencja Przedsiębiorczych, na którą przybyło kilkudziesięciu przedstawicieli bychawskiego biznesu.

W temacie współpracy zagranicznej. Grupa 56 mieszkańców Bychawy wyjechała do Francji w ramach projektu UE „Learning from the Past and stepping into the Future”; w Gimnazjum nr 1 gościliśmy też 25 uczniów z La Chapelle sur Erdre. Kontynuowana była również współpraca z miastem Korzec na Ukrainie oraz prowadzone były starania o rozwój współpracy w dziedzinie kultury, sportu i edukacji z miastem Prużany na Białorusi.

Ostatni fragment swojego wystąpienia burmistrz poświęcił planom samorządu na 2016, którymi to niewątpliwie będą inwestycje na drogach m.in. planowane są przebudowy dróg Olszowiec – Romanów, Bychawa – Olszowiec – Piotrków, Romanów – Kosarzew Dolny-Kolonia; zakończenie rozbudowy Środowiskowego Domu Samopomocy oraz zakup przez Gminę samochodu do dowożenia dzieci niepełnosprawnych. Burmistrz złożył również deklarację, że Gmina będzie składała wnioski o pieniądze do wszystkich dostępnych dla nas programów unijnych, których nabory zostaną wkrótce ogłoszone, zwłaszcza na budowy dróg i infrastruktury do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

mg/UM