Wielkie święto Ziemi Bychawskiej za nami!

Tegoroczna pierwsza niedziela czerwca (2.06.2019 r. – wyjątkowo nie ostatnia maja, ze względu na przypadające wtedy Wybory do Parlamentu Europejskiego) była czasem niezwykłym. W malowniczej scenerii Stadionu Miejskiego w Bychawie miał miejsce XX Jubileuszowy Ogólnopolski Festiwal w „Krainie Pierogów” – wielkie święto Ziemi Bychawskiej, jej mieszkańców oraz wszystkich tych, którzy odwiedzili nasze małe centrum świata.

Wydarzenie przyjęło formę plenerowego festynu. Jednym z jego głównych celów była oczywiście promocja naszych bychawskich pierogów – najsmaczniejszych spośród wszystkich innych, których tego dnia zjedzono aż kilkadziesiąt tysięcy. Osoby spacerujące labiryntem stoisk w miasteczku produktów tradycyjnych były kuszone aromatycznymi zapachami i widokiem stołów uginających się pod ciężarem przeróżnych regionalnych pyszności. Poza pierogami można było tam zaopatrzyć się m.in. w pieczywo, czy wyroby cukiernicze. Wystawcy oferowali także wykonaną własnoręcznie ceramikę, rzeźby, biżuterię, czy zabawki.

Na scenie po oficjalnym rozpoczęciu zaprezentowały się: zespoły taneczne „Cute Crew”, „Swaggy Crew” i „Boom Wine Crew” oraz wokaliści z Bychawskiego Centrum Kultury; młodsza i starsza grupa Studio Tańca Promenada z Bychawy; Besitos wicemistrzowie Polski Studio Tańca Promenada z Krzczonowa; Zuzanna Złotnicka – z pokazem gimnastyki artystycznej; Houdinis Night Magik Marcus & Arashi – z pokazem niesamowitej iluzji; Bychawski Klub Seniora; Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Henryczki” z Bychawy oraz Kapela z Gorzkowa.

Do konkursów na „Najlepsze Pierogi Festiwalu” oraz „Najładniejsze stoisko z pierogami” stanęło piętnaście drużyn: KGW „Karolinka” z Karolina, KGW Wola Duża, KGW Gałęzów-Kolonia Pierwsza, Domowa Kuchnia Babci Ewy, KGW Zaraszów, Charytatywne Pierogi „Pomagamy Wiktorii”, Stowarzyszenie Kobiet Nowoczesna Gospodyni w Świdnie, Stowarzyszenie Kobiet w Wandalinie, KGW Moniaki, KGW Piotrkówek, KGW Walentynów, Bychawskie Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych, Stowarzyszenie Kreatywna Bychawa, Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości oraz KGW Bychawa. Tym razem komisja konkursowa zyskała rangę międzynarodową – w jej składzie pojawili się przedstawiciele zaprzyjaźnionych z Bychawą miast – francuskiego La Chapelle-sur-Erdre oraz rumuńskiej miejscowości Ianca.

Mianem „Najlepszych Pierogów Festiwalu” okrzyknięto pierogi z kapustą i mięsem w cieście szpinakowym, które przygotowały panie z KGW Moniaki (gmina Urzędów).

W konkursie na „Najładniejsze stoisko z pierogami” zwyciężyło – już po raz kolejny – Bychawskie Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych – nic dziwnego, w końcu to Bychawa jest kosmiczną stolicą pierogów.

Oczywiście w programie festiwalu nie mogło zabraknąć Mistrzostw Świata w Zjadaniu Pierogów. Uczestników było piętnastu. Zwyciężył Bartłomiej z miejscowości Krasne, który w czasie 1 minuty i 5 sekund zjadł aż dziesięć pierogów. Drugie miejsce zajął Emil z Bychawy (1 minuta 24 sekundy) trzecie – Paweł z Lublina (1 minuta 42 sekundy).

Ponad dziesięciotysięczny tłum na Stadion Miejski w Bychawie poza pierogami przyciągnęły także liczne gwiazdy polskiej estrady. Jako pierwszy na scenie pojawił się Miły Pan. Następnie, i tak już gorącą atmosferę, spotęgowały Łobuzy i Prezydent. Gdy słońce schowało się za horyzontem na scenie pojawił się Defis.

Tradycyjnie już wydarzenie zakończył widowiskowy pokaz sztucznych ogni.