XXII Gala Młodzieżowych Orkiestr Dętych – Bychawa 2019

9 czerwca 2019 roku w amfiteatrze przy Zespole Szkół im. ks. Antoniego Kwiatkowskiego w Bychawie miała miejsce XXII Gala Młodzieżowych Orkiestr Dętych.

Wydarzenie rozpoczęła msza święta w bychawskim kościele parafialnym, która została odprawiona w intencji uczestników gali. Po niej w widowiskowej paradzie główną ulicą miasta przemaszerowały orkiestry dęte – wzdłuż trasy ich defilady licznie zgromadzili się mieszkańcy podziwiający ten niezwykły, niecodzienny widok. Widzom zaprezentowały się orkiestry Dęte z Bychawy, Łącka, Głuska, Obroszyna (Ukraina), Poniatowej i Dubna (Ukraina) oraz Niedrzwicy Kościelnej, Strzyżewic i Motycza.

Uroczystego otwarcia dokonali starosta lubelski Zdzisław Antoń oraz dyrektor Zespołu Szkół im. ks. Antoniego Kwiatkowskiego Henryk Dudziak. Galę prowadzili Magdalena Stacharska-Szwałek oraz Leszek Asyngier. Popisy artystyczne orkiestr zainicjowała nasza bychawska duma – Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Henryczki”. W trakcie podsumowania gali nie zabrakło licznych podziękowań, wyróżnień i słów gratulacji kierowanych zarówno do członków i dyrygentów orkiestr, jak i wszystkich osób zaangażowanych w organizację wydarzenia.

Serdeczne słowa uznania burmistrz Bychawy Janusz Urban skierował także do inicjatora powołania Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Henryczki” i dyrektora Zespołu Szkół im. ks. Antoniego Kwiatkowskiego w Bychawie – Henryka Dudziaka. Burmistrz, w imieniu przewodniczącego Rady Miejskiej w Bychawie Grzegorza Szaconia i mieszkańców gminy Bychawa, podziękował za wieloletnią, aktywną działalność na rzecz krzewienia kultury muzycznej w mieście Bychawa, jak i poza jego granicami oraz za pełne oddania i profesjonalizmu zaangażowanie okazywane w prowadzeniu orkiestry, której występy uświetniały nasze lokalne uroczystości. Dziękował także za godne reprezentowanie Bychawy w Polsce, jak i na całym świecie.

Wieczorem na scenie pojawił się także m.in. Zespół Pieśni i Tańca UMCS z Lublina. Wydarzeniu towarzyszyły również turnieje piłki plażowej i nożnej. XXII Galę Młodzieżowych Orkiestr Dętych zakończył widowiskowy pokaz sztucznych ogni.