Bychawa

na weekend

logo bip kolo rrs iconTwitter-round-color 32
footerfacebookiconyoutube icon
 instagram-new-circle-32
2016-08-21 dozynki bychawa
 
2016-08-21, Bychawa
 
 
Fot. Monika Głazik, Marek Matysek / UM Bychawa

Niedzielne dożynki w Bychawie, mimo wieczornego załamania pogody, trzeba uznać za bardzo udane.

Dożynkowe uroczystości rozpoczęto w bychawskim kościele. Suma dożynkowa odprawiona została przez emerytowanego proboszcza naszej parafii – ks. Kazimierza Gajdę, który również wygłosił homilię. Czytania mszalne zapewnili burmistrz Bychawy Janusz Urban, Ewa Rębecka oraz dziewczęta z zespołu Słowianki; oprawę muzyczną Młodzieżowa Orkiestra Dęta.

Po Mszy korowód dożynkowy przemaszerował na stadion. Przodem, w zaprzęgniętej w dwa konie bryczce jechały rozśpiewane „Słowianki”, za nimi, już pieszo, starostowie dożynek, za starostami burmistrz z przedstawicielami samorządu. Następnie, z pięknym tradycyjnym wieńcem, organizatorzy tegorocznych dożynek, czyli delegacja mieszkańców Bychawy, wspomagana przez harcerzy; potem panie z Bychawskiego Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych i Klub Seniora. Dalej z dwunastoma wieńcami mieszkańcy Bychawek (Pierwszej, Drugiej Kolonii, Trzeciej), Zdrap, Zaraszowa i Kolonii, Urszulina, Woli Gałęzowskiej, Woli Dużej-Kolonii, Skawinka, Podzamcza, Olszowca i Kolonii, Gałęzowa Kolonii Pierwszej.

Przejście przez wspaniale udekorowaną bramę dożynkową i już na stadionie można było rozpocząć gminne świętowanie. Starostowie dożynek – Julita Głąb i Krzysztof Kusy – przekazali chleb dożynkowy burmistrzowi – Januszowi Urbanowi, a później wspólnie rozdzielili wśród publiczności. Słowianki poczęstowały ciastem upieczonym przez mieszkanki osiedli.

Jeśli chodzi Gminny Konkurs Wieńców Dożynkowych, to towarzyszyły mu bardzo duże emocje. Decyzje jury nie zawsze były zgodne z oczekiwaniami delegacji. Była duża konkurencja, bo mieszkańcy przygotowali na te dożynki aż 15 wieńców!

Główną nagrodę w kategorii wieńców współczesnych zdobyli mieszkańcy Bychawki Trzeciej, którzy przygotowali piękny wieniec nawiązujący do przypadającej w tym roku 1050. rocznicy Chrztu Polski. Delegacji towarzyszyły dzieci w strojach Mieszka i jego żony – pięknej Dobrawy.

Pojawili się debiutanci na tym polu: Bychawa, Bychawskie Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych, Gałęzów Kolonia-Pierwsza (wieś przygotowała wieniec po raz pierwszy od wielu lat), ale niektórym poszło całkiem nieźle – Kobiety Aktywne dostały miejsce drugie w konkursie.

Wiele delegacji zadbało o piękną prezencję. Niektórym towarzyszyły dziewczęta i chłopcy w strojach ludowych, mi osobiście najbardziej wpadły w oko prezentacje Bychawek i Zaraszowa.

Tak przedstawiają się wynikiGminnego Konkursu Wieńców Dożynkowych:

a) wieniec tradycyjny

· I miejsce – Urszulin – 500 zł brutto

· II miejsce – Bychawskie Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych – 400 zł brutto

· III miejsce – Zdrapy – 300 zł brutto

b) wieniec współczesny

· I miejsce – Bychawka Trzecia – 500 zł brutto

· II miejsce – Bychawka Pierwsza – 400 zł brutto

· III miejsce – Skawinek – 300 zł brutto.

 

Wszystkie pozostałe delegacje : Bychawa, Bychawka Druga Kolonia, Klub Seniora, Gałęzów Kolonia Pierwsza, Wola Gałęzowska, Wola Duża Kolonia, Zaraszów i Zaraszów Kolonia, Olszowiec i Olszowiec Kolonia, Podzamcze otrzymały wyróżnienia w wysokości 167 zł brutto.

Nagrody w konkursie wieńców przyznawała 15-osobowa komisja, w skład której weszli reprezentanci wszystkich delegacji z wieńcami.

Wielki nakład pracy, który włożyli w przygotowanie wieńca mieszkańcy Bychawki Pierwszej (laureaci II miejsca w Gminnym Konkursie Wieńców) został doceniony przez publiczność, która w prowadzonym przez trzy godziny plebiscycie przyznała Bychawce Pierwszej tytuł Wieńca Publiczności (163 głosy). Bychawka Pierwsza otrzymała ten tytuł drugi rok z rzędu. Nagrodę finansową w wysokości 400 zł ufundował sponsor – p. Andrzej Bielecki (usługi budowlane). Sołtys Stanisław Szewczyk odbierając nagrodę ze wzruszeniem podziękował wszystkim, którzy pracowali nad wieńcem, w szczególności odpowiedzialnemu za projekt i główną konstrukcję zagrody – p. Jerzemu Augustynowiczowi. Powiedział, że była to wielka praca. Wśród publiczności biorącej udział w plebiscycie rozlosowano główną nagrodę – talon o wartości 500 zł ufundowany przez firmę Pro-Agro Jan Rząd.

 

Wyniki Konkursu na Wieniec Publiczności – pięć najlepszych wyników:

1. miejsce – Bychawka Pierwsza (163 głosy)

2. miejsce – Bychawka Trzecia (46 głosów)

3. miejsce – Bychawskie Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych (38 głosów)

4. miejsce – Wola Gałęzowska (32 głosy)

5. miejsce – Podzamcze (29 głosów).

 

Obok głównego placu dożynkowego, na boisku treningowym trwał rozgrywany od godziny 9.00 rano VI Turniej Sołectw w piłkę nożną. Zawodnicy, podobnie jak organizatorzy i sędziowie turnieju z BLKS „Granit”– Jacek Ozimek i Piotr Fraczek – spłynęli hektolitrami potu. Palące słońce tego dnia nikogo nie oszczędziło.

Do zawodów stanęło osiem drużyn. Czarnym koniem turnieju okazała się Wola Duża (kapitan Mariusz Głazik), która pokonała wicemistrza sprzed dwóch lat – Grodzany (kapitan Bartłomiej Buczek). Ubiegłoroczny mistrz – Kosarzew Dolny-Kolonia musiał na podium zadowolić się trzecim miejscem. Czwarte miejsce przypadło drużynie ze Starej Wsi Pierwszej, piąte – Zaraszowa, szóste – Starej Wsi Drugiej, siódme – Kolonii Zaraszów, ósme – Woli Gałęzowskiej.

Artystyczną część tegorocznych dożynek rozpoczął półtoragodzinny występ zespołu tanecznego „Spadczyna” oraz wokalnego „Rodniki”. Białorusini po raz kolejny zachwycili nas przepięknymi strojami, niezwykłą swobodą i płynnością ruchów, znakomitą techniką i wielką energią śpiewaczek.

Potem na scenie przez godzinę występował zespół disco-polo Loverboy, który przyciągnął pod scenę raczej młodszą publiczność oraz dzieci. Następnie Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Henryczki” oraz bychawskie „Słowianki”. Przykre, że z powodu znacznego opóźnienia w realizacji programu na scenie nie zaprezentował się zespół śpiewaczy Klubu Seniora, za co naszych seniorów serdecznie przepraszamy!

Również koncert zespołu Buenos, zaplanowany na godz. 21.00, z powodu deszczu został odwołany.

Więcej informacji o dożynkach kolejnym 8. numerze „Głosu Ziemi Bychawskiej”(wyd. październik)


 
Dzięki uprzejmości Portal Zaraszów