Bychawa

na weekend

logo bip kolo rrs iconTwitter-round-color 32
footerfacebookiconyoutube icon
 instagram-new-circle-32
2017-07-01 forum kobiet aktywnych
2017-07-01, Ruiny Pałacu w Bychawie

Kameralnie i intymnie na IX Forum Kobiet Aktywnych

1 lipca na terenie naszych urokliwych ruin pałacu na Podzamczu miało miejsce wielkie święto wszystkich Aktywnych Kobiet z terenu Lubelszczyzny.

IX Forum Kobiet Aktywnych „Kameralnie i intymnie, czyli o relacjach kobiet” rozpoczął występ Słowianek. Inauguracji wydarzenia dokonała Iwona Przewor – prezes Stowarzyszenia Równych Szans „BONA FIDES”, tuż po niej na scenie pojawiła się sekretarz Gminy Bychawa – Jolanta Cajzer, która w imieniu burmistrza Bychawy Janusza Urbana oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Grzegorza Szaconia powitała wszystkich w „naszym kosmicznym małym centrum świata”. Do zgromadzonych gości zwrócili się także sekretarz województwa lubelskiego – Anna Augustyniak oraz Zdzisław Podkański – przedstawiciel wojewody lubelskiego.

Po części oficjalnej przyszedł czas na liczne panele dyskusyjne i warsztaty. Toczyły się one na trzech scenach. Poruszały różnorodne tematy związane z kobietami i ich relacjami. Rozmawiano m.in. o godzeniu różnych ról, równowadze w życiu, przemocy wobec kobiet, stereotypach, przyjaźni, cieniach i blaskach macierzyństwa, ciele bez tajemnic, czy kobiecych biznesach na wsi. W trakcie warsztatów robiono coś z niczego, odkrywano siebie, motano lalki weduczki, wito wianki oraz tworzono tradycyjne zabawki. W trakcie wydarzenia Fundacja DKMS prowadziła także akcję rejestracji potencjalnych dawców i dawczyń szpiku.

Panele dyskusyjne i warsztaty przeplatane były występami artystycznymi. Poławiacze Pereł Improv Teatr rozbawili panie (i kilku panów) do łez. Do chwili zadumy goszczące w Bychawie Kobiety Aktywne skłoniła właścicielka oryginalnej barwy głosu – Maja Koman. Kolejnym był koncert „Bisquit akustycznie”. Jako ostatni na scenie pojawił się Łukasz Jemioła, który swój akustyczny występ skierował do nielicznej już niestety kobiecej publiczności.

Tytuł Kobiety Aktywnej Lubelszczyzny 2017 zdobyła mieszkanka naszego małego centrum świata - Ewa Rębecka. Gratulujemy!

Sylwia Paćkowska / Urząd Miejski w Bychawie