19-20 lipca – Festiwal Singera w Bychawie – zaproszenie

image_pdfimage_print

XI edycja Festiwalu Singera odwiedzi Bychawę w dniach 19-20 lipca.

W programie:

I dzień:

  • 17.00-20.00 Plenerowa Instalacja Artystyczna „Singer contra Singer”, połączona z promocją Gazety Festiwalowej „Sztukmistrz”.

Elementem instalacji jest projekcja (na telewizorze) cyklu dokumentalnego pt. „Warszawa – pejzaż z Singerem” (siedmioodcinkowy film dokumentalny), którego autorzy (A. Kinaszewski, H. Dobosz) poprzez postać Singera pragną pokazać losy Żydów na naszych ziemiach, odkryć niezwykłość związków polsko-żydowskich, bogactwo współistnienia obu narodów, a także istotę wzajemnych uprzedzeń i konfliktów.

  • 20.00-21.00 Spektakl literacko-muzyczny „Opowieści z Nocy”.

Ubrane w żywą muzyczną formę (kontrabas, altówka), prezentowane przez lektora relacje świadków historii Zagłady, zestawione z wierszem urodzonego w Lublinie poety Jakova Glatsztejna „Lublinie, moje święte żydowskie miasto”. Kameralny spektakl. Po spektaklu spotkanie i rozmowa z jego wykonawcami.

II dzień:

  • 14.00 Projekcja telewizyjnej wersji spektaklu teatralnego „Opowiadania dla dzieci”, zrealizowanego w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Produkcja z archiwum TVP, w reż. Piotra Cieplaka. Osiem opowiadań, które przenoszą nas z Nowego Jorku w czas biblijny, a potem do mitycznego Chełma, aż wreszcie w sen Menasze i tworzą świat, w którym możliwe są zabawa, czułość i cud. Postać profesora Szemiela, zwierzęta z Arki Noego, dzieci, przed którymi otwiera się Niebo z Drabiną Jakubową, głupcy z Chełma, Ucel i jego córka Nędza oraz wiele innych postaci – w ślad za Singerem, mówią do dzieci ich językiem o najważniejszych sprawach.

  • 20.00 „Przyjaciele Sztukmistrza” spektakl cyrkowo-teatralny inspirowany prozą Isaaca Bashevisa Singera w wykonaniu artystów lubelskiej Fundacji Sztukmistrze.

Akrobacje, żonglerka, cyr wheel, fire show w zwartej kompozycji reżyserowanej przez Arkadiusza Ziętka i Zespół.

Wstęp wolny.

Gorąco zapraszamy!