Budowa zintegrowanego systemu informatycznego dla zrównoważonego rozwoju Gminy Bychawa
Budowa zintegrowanego systemu informatycznego dla zrównoważonego rozwoju Gminy Bychawa
Gmina Bychawa realizuje kolejny projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Projekt ma na celu dwa zadania: poprawę jakości i sprawności obsługi mieszkańców przez administrację samorządową w gminie oraz rozwój sieci internetowej umożliwiającej dostęp do Internetu.
Okres realizacji projektu: kwiecień – grudzień 2010 r.
Całkowity koszt projektu wynosi: 1.067.061,20zł1,
Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WL na lata 2007-2013: 907.002,02 zł,
Środki z budżetu gminy: 160.059,18 zł.
Realizacja celu głównego projektu przyniesie wymierne efekty społeczno-gospodarcze:
– usprawnienie obsługi interesanta. Wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów znacznie skróci czas obsługi interesanta w Urzędzie, natomiast wdrożenie portalu obsługa interesanta przez Internet znacznie zmniejszy liczbę wizyt w Urzędzie.
– pozytywny wizerunek urzędu. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań informatycznych i właściwa prezentacja urzędu w Internecie może niejednokrotnie przyczynić się do wyboru lokalizacji inwestycji przez potencjalnych inwestorów.
– zapobieganie „wykluczeniu cyfrowemu” mieszkańców gminy. Dzięki realizacji projektu, w szczególności elementów takich jak punkty publicznego dostępu do Internetu, upowszechnia się znajomość rozwiązań informatycznych i związanych z tym umiejętności wśród lokalnej społeczności. W szczególności dotyczy to tych osób, które z różnych względów pozbawione są dostępu do Internetu czy komputerów. Podniesienie świadomości informatycznej lokalnej społeczności ma daleko idące konsekwencje.
– zwiększenie szans mieszkańców gminy w dostępie do wiedzy, informacji i infrastruktury informatycznej, poprzez dostęp do punktów publicznego dostępu do Internetu.
Projekt zakłada budowę sieci, wdrożenie e-usług administracyjnych w celu usprawnienia funkcjonowania Urzędu Miasta oraz utworzenie aktywnych i pasywnych PIAP-ów (Publicznych Punktów Dostępu do Internetu). Inwestycja obejmować będzie:
1. Rozbudowę podstawowej infrastruktury informatycznej urzędu, w tym: budowę instalacji okablowania strukturalnego (sieć logiczna i dedykowana instalacja zasilająca), adaptację pomieszczenia na serwerownię, (wyposażenie w system kontroli dostępu oraz klimatyzację), wymianę sprzętu komputerowego (zakup 37 komputerów PC, 34 monitorów LCD oraz 2 notebooków), zakup sprzętu peryferyjnego i biurowego (3 drukarki oraz 3 skanerów z automatycznym podajnikiem), zakup serwera SOD wraz ze streamerem i systemu operacyjnego na serwer, zakup projektora multimedialnego,
– zakup innego sprzętu niezbędnego do funkcjonowania urzędu oraz realizacji projektu, ekran i nagłośnienie,ksero kolor laser, kamery cyfr.,aparatu cyfr.,dyktafonu cyfr.,centrali VOiP, acces pointu,konsoli KVM,
2.Zapewnienie bezpieczeństwa sieci teleinformatycznej UM Bychawa poprzez:
– zainstalowanie programów antywirusowych i innych zabezpieczeń programowych na wszystkich stacjach roboczych,
– zastosowanie systemu UTM (realizującego w ramach jednego urządzenia funkcje firewall, antywirusowe, zapobiegania włamaniom – IPS oraz umożliwiające tworzenie VPN-ów), zakup sejfu na nośniki systemu operac.
3. Wdrożenie usług „cyfrowego urzędu” poprzez:
-wdrożenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów z funkcją archiwum elektronicznego.
-wdrożenie portalu obsługa interesanta przez Internet.
– stworzenie Portalu promocyjno – informacyjnego „Wrota ziemi bychawskiej”.
– zakup drukarki etykiet, czytnika kodów kreskowych
4.Zakup zestawów do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego,
5.Stworzenie punktów publicznego dostępu do Internetu na terenie Gminy:
– 2 infomaty (w tym 1 przeznaczony dla osób niepełnosprawnych),
– 3 HOT-SPOT’y- (przed budynkiem UM Bychawa oraz 2 jednostek organizacyjnych),
-monitoring PIAP i serwerowni.
1. Prezentowane kwoty nie są ostateczne, gdyż nie zostało jeszcze rozstrzygnięte postępowanie przetargowe.