Bychawskie Towarzystwo Regionalne
Bychawskie Towarzystwo Regionalne
istnieje od 1986 roku
Siedziba (użyczona): 23-100 Bychawa. ul. Piłsudskiego 34,
tel. (081) 566-01-24.
-
Teresa Tracz – prezes
-
Maria Dębowczyk – wiceprezes
-
Barbara Cywińska – sekretarz
-
Agnieszka Chemperek – skarbnik
-
Marek Kuna
-
Danuta Sprawka
-
Monika Głazik
-
Zofia Sak
-
Wanda Dolińska
Organizacja pozarządowa, której celem jest budzenie zainteresowania przeszłością i tradycją kulturową miasta Bychawy i regionu oraz rozwijanie i wspieranie różnych form aktywności na rzecz lokalnej społeczności. Popularyzacja i dokumentowanie wiedzy na temat historii miejscowości i okolicy, prezentacja postaci twórczo związanych i zasłużonych dla środowiska. Podtrzymywania i animacja lokalnych i ludowych tradycji.
Stałe formy realizacji zadań statutowych:
-
publikacja materiałów i artykułów w lokalnej prasie, współredagowanie („Gazeta Bychawska” w latach 1990-1997, „Głos Regionalisty” będący częścią „Głosu Ziemi Bychawskiej”)
-
wydawnictwa broszurowe i książkowe, m.in.:
„Dzieje Bychawy”
pod red. Ryszarda Szczygła, 1995Marzena Pasztaleniec-Serafińska „Roślinność kserotermiczna okolic Bychawy” 1996 r.
Maria Dębowczyk
„Ksiądz kanonik Antoni Kwiatkowski kapłan z wiary uczynny” 1996 rMaria Dębowczyk
„Ofiary wojny i okupacji z Bychawy i regionu (1939-1944)” 1997 r.„Stare cmentarze rzymskokatolickie w Bychawie i Bychawce„,
praca zbior. pod red. Marii Dębowczyk,„Dawne sprzęty i przedmioty użytkowe gospodarstwa wiejskiego, Bychawa i okolice„, (katalog powystawowy), 2000 r.
„Już z pola zebrane zbóż kłosy”, antologia wierszy o chlebie oraz pieśni i przyśpiewek dożynkowych z okolic Bychawy w lubelskiem” – zebrał i opracował Marian Flis, 2000
Maria Dębowczyk, Urszula Pytlak
„Śladami Koźmianów, Przewłockich, Kowerskich„
Bychawskie Towarzystwo Regionalne 2003Maria Dębowczyk
„Ks. Antoni Kwiatkowski (1861-1926) Kapłan z wiary uczynny”
Bychawskie Towarzystwo Regionalne 2006
-
konkursy wiedzy o mieście i regionie, wystawy, programy historyczne i rozrywkowe o treściach regionalnych adresowane głównie do dzieci i młodzieży
-
stałą imprezę o zasięgu ponadlokalnym Międzygminne Spotkania Regionalne w ostatniej dekadzie kwietnia lub pierwszej dekadzie maja.
-
gromadzenie eksponatów i pamiątek w celu zorganizowania Izby Regionalnej
Prosimy o kontakt wszystkich, a zwłaszcza byłych bychawian, którzy posiadają materiały związane z historią miasta i własnej rodziny (pamiątki, wspomnienia, listy, fotografie, odpisy dokumentów. Najpilniej: wszystko co dotyczy postaci Zofii z Koźmianów Przewłockiej, późn. Goniewskiej (zm. w 1907 r.) – właścicielki dóbr w Woli Gałęzowskiej, represjonowanej patriotki i działaczki oświatowej, oraz historii szkolnictwa (szkoły powszechnej, podstawowej, spółdzielczej, średniej ogólnokształcącej w Bychawie, tajnego nauczania w okresie okupacji, informacji o byłych nauczycielach, wspomnienia absolwentów itp.)
Prezes BTR