Dla mieszkańców – warsztaty plastyczne, fotograficzne i historyczne, nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ocalić od zapomnienia

W Bychawie i kilku sąsiednich gminach znajdują się pomniki i cmentarze z czasów I wojny światowej, ale wiedza o nich nie jest powszechna. By to zmienić Stowarzyszenie Razem Dla Kultury przygotowało projekt „Ocalić od zapomnienia – z kart historii naszej Małej Ojczyzny”. Autorzy pomysłu na jego realizację pozyskali już pieniądze, a teraz zapraszają zainteresowanych do udziału w tym projekcie.

Mogą w nim wziąć udział mieszkańcy gmin Bychawa, Strzyżewice, Krzczonów, Wysokie, Jabłonna, Wysokie  i Zakrzew w powiecie lubelskim oraz Zakrzówek w powiecie kraśnickim.

Na zajęciach, które będą się odbywać w ramach projektu, jego uczestnicy będą mogli m.in. nauczyć się tańców narodowych (np. poloneza, kujawiaka, krakowiaka, mazurka itp.) i pieśni patriotycznych, a także rozegrać grę terenową, której zwycięzcy pojadą na wycieczkę do Warszawy.

Grę „Szlakiem historii powojennej – niepodległej” opracują miłośnicy lokalnej historii i tradycji pod kierunkiem członków Bychawskiego Towarzystwa Regionalnego. Miejsca uwzględnione w tej grze znajdą się na trasie rajdu rowerowego, w którym będą mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy wymienionych gmin, nie tylko uczestnicy projektu. Nagrodą dla 15 uczestników  rajdu i gry terenowej   będzie wyjazd do stolicy.

W planach są jeszcze warsztaty plastyczne, fotograficzne i historyczne, nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Projekt będzie realizowany do końca października 2019 roku, ale rekrutacja chętnych zaczyna się już teraz. Informacje w tej sprawie są dostępne telefonicznie  606 964 537.