Nowy standard DVB-T2/HEVC
Obecnie obowiązujący DVB-T/MPEG-4 zostanie zastąpiony nowym i bardziej efektywnym DVB-T2/HEVC.
Dla widzów zmiana ta oznacza szereg korzyści wynikających z lepszego wykorzystania pasma, dzięki znacznie efektywniejszemu standardowi kompresji danych sygnału telewizyjnego. Wykorzystanie nowego kodeka HEVC/H.265 pozwoli na przesyłanie większej liczby kanałów telewizyjnych HD (nawet do 8 w jednym multipleksie) lub Ultra HD.
Innymi słowy, dzięki wprowadzeniu nowego standardu nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC widzowie zyskają dostęp do większej liczby programów telewizyjnych w wyższej jakości obrazu. Inną korzyścią jest lepsza jakość dźwięku w technologii nowej generacji Dolby AC-4, zapewniającej poprawienie jakości ścieżek dialogowych oraz rozbudowane możliwości personalizacji ścieżki dźwiękowej. Ponadto zaletą nowego standardu nadawania telewizji naziemnej są usługi dodatkowe w postaci telewizji hybrydowej HbbTV oraz większa odporność na zakłócenia.
Przełączenia na nowy standard nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC będą realizowane w okresie od marca do czerwca 2022 r. według następującego harmonogramu.:
Od końca czerwca 2022 r. MUX-1, MUX-2, MUX-4 będą nadawać sygnał w nowym standardzie DVB-T2/HEVC w całej Polsce. Od momentu przełączenia na nowy standard nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC w danym regionie, naziemny sygnał DVB-T/MPEG-4 nie będzie tam dłużej dostępny.
Jak przygotować się do zmiany
Do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie nadawania DVB-T2/HEVC niezbędny jest odbiornik telewizyjny z wbudowanym wewnętrznym tunerem DVB-T2 i obsługujący kodek HEVC/H.265 lub zewnętrzny dekoder DVB-T2/HEVC.
Aby umożliwić odbiorcom telewizji naziemnej sprawdzenie, czy posiadane przez nich urządzenia obsługują nowy standard DVB-T2/HEVC, Telewizja Polska już w 2020 roku rozpoczęła nadawanie testowe wybranych programów w nowej technologii.
Telewizory podłączone do sygnału naziemnego powinny automatycznie przestroić się i znaleźć nowy program na liście. Może również zdarzyć się, że trzeba będzie ręcznie wyszukać program na odbiorniku telewizyjnym lub zresetować dekoder zewnętrzny poprzez chwilowe odłączenie go od zasilania. Jeśli nadal odbiór programów w nowym standardzie nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC nie będzie możliwy, najprawdopodobniej oznacza to, że posiadane urządzenia nie są przystosowane do odbioru nowej technologii. Należy wtedy zaopatrzyć się w zewnętrzny dekoder DVB-T2/HEVC lub zaplanować wymianę telewizora na nowszy obsługujący standard DVB-T2 i kodek HEVC.
Szybkie sprawdzenie wymaganych parametrów technicznych telewizora umożliwia wyszukiwarka telewizorów dostępna na stronie głównej. Można je również sprawdzić w instrukcji obsługi lub u producenta telewizora.
Od 1 grudnia 2019 każdy odbiornik telewizyjny wprowadzony do sprzedaży na terytorium Polski musi posiadać parametry pozwalające odbierać sygnał zarówno w obecnie obowiązującym standardzie nadawania telewizji naziemnej DVB-T/MPEG-4, jak i w nowym DVB-T2/HEVC. Dodatkowo od 1 stycznia 2021 musi być także wyposażony w funkcjonalność telewizji hybrydowej (HbbTV), pozwalającej znacząco rozszerzyć możliwości techniczne telewizji naziemnej o funkcje internetowe.
źródło: https://telewizjanaziemna.pl/