Głos Ziemi Bychawskiej nr 276 (5/2016)

image_pdfimage_print

276

 

W numerze:

 

3 strona

Bychawa połączy smaki trzech regionów

Swoje siły dla promocji regionalnych kulinariów połączyły województwa lubelskie, podkarpackie i podlaskie. Efektem tej współpracy jest festiwal „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”, który odbędzie się w dniach 28 i 29 maja w Bychawie.

 

3 strona

Kolejna szansa, by dzieci rolników wspominały radosne wakacje

 

4 strona

Promocja projektu 

O projekcie modernizacji infrastruktury szkolnej i sportowej na terenie miasta Bychawa.

 

4 strona

3 Maja w Bychawie. Było patriotycznie i sportowo

W całym kraju odbyły się uroczystości upamiętniające 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Były msze święte, występy artystyczne, przemówienia polityków oraz władz samorządowych, barwne korowody, a także pikniki. A jak 3 Maja wyglądał w Bychawie?

 

4 strona

Sprawozdanie z pracy Burmistrza Bychawy 

 

5 strona

WYNIKI III BIEGU BYCHAWA NA 3–GO!

 

6 strona

Gmina realizuje duży projekt drogowy w osiedlu Nad Doliną

 

6 strona

ISO dla Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bychawie

W piątek 22 kwietnia w Dworku Jabłonna odbyło się uroczyste wręczenie władzom Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bychawie certyfikatu Systemu Zarządzania Jakością w oparciu o wymagania międzynarodowej normy ISO 9001:2008. 

 

6 strona

Cała Polska czyta dzieciom – czytamy i my!

W dniach 18-22 kwietnia w Szkole Podstawowej w Starej Wsi odbył się Tydzień głośnego czytania, podczas którego każdą klasę odwiedził specjalny gość, aby poczytać uczniom wybrany przez siebie utwór z kanonu literatury dziecięcej. 

 

7 strona

Mistrzostwa Bychawy w Tenisie Stołowym o Puchar Burmistrza

Aby zaprzeczyć obiegowej i niesprawiedliwej opinii o tenisie stołowym, że to bardzo prosta gra, 16 kwietnia o godz. 9.00 w Szkole Podstawowej w Bychawie stawiło się wielu amatorów tej gry.

 

7 strona

Realizacja programu Rodzina 500 Plus

W gminie Bychawa realizacja programu Rodzina 500 Plus przebiega bardzo sprawnie. Obsługą zajmuje się Ośrodek Pomocy Społecznej – Dział Świadczeń Rodzinnych, Funduszu Alimentacyjnego i Świadczeń Wychowawczych. Według przewidywań naszego Ośrodka programem tym zostanie objętych co najmniej 1500 dzieci.

 

8 strona

HTC w Bychawie, czyli Kolarski Wyścig Tandemów
Niedzielny wyścig w Bychawie w południe 1 maja to jeden z czterech etapów odbywającego się już po raz 19. Hetman Tandem Cup, czyli Międzynarodowego Kolarskiego Wyścigu Tandemów o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. Cała sportowa impreza trwała trzy dni.

 

8 strona

Integracja w plenerze

5 maja to oficjalna data obchodów Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. 

Niedzielny wyścig w Bychawie w południe 1 maja to jeden z czterech etapów odbywającego się już po raz 19. Hetman Tandem Cup, czyli Międzynarodowego Kolarskiego Wyścigu Tandemów o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. Cała sportowa impreza trwała trzy dni.

 

9 strona

Wielka ryba w bychawskim zalewie pływa!

 

9 strona

Dziadki znowu na pudle!

8 maja 2016 roku na boisku Orlik odbył się towarzyski turniej w piłce nożnej weteranów „40 plus”.

 

9 strona

Starosta docenił najlepszych uczniów i sportowców

21 kwietnia br. na XX sesji Rady Powiatu w Lublinie zostały wręczone stypendia Starosty Lubelskiego dla najlepszych uczniów i sportowców.

 

10 strona

Czekoladowa „Hulanka”, niehebanowy „Heban”

Jak zwykle, gdy pełnia wiosny, Bychawa rozbrzmiewa „rżeniem koni i tętentem kopyt”. Nie inaczej i tym razem – 8 maja 2016 r. Na błoniach wokół stadionu miejskiego miał miejsce XI już Przegląd Koni Użytkowych oraz IV Czempionat Kuców zorganizowany przez bychawskie Stowarzyszenie Użytkowników Koni. Dopisały konie – ogółem 50 koni różnych ras, maści i kalibru.

 

12 strona

Elka dla Pani Zosi

Spółdzielnia Mleczarska w Bychawie markową firmą. 

 

12 strona

Czwórka najlepszych recytatorów – z Bychawy!

 

12 strona

Arancini i lawina życzliwości…

Moim zawodowym dzieckiem hołubionym od lat jest „Danie dla Mola”. Przygotowania do kolejnych edycji tego literacko-kulinarnego wydarzenia trwają zwykle około dwóch miesięcy. I tak już od 2007 r. dzieje się dwa razy do roku.

 

14 strona

Finaliści Must Be The Music pierogom mówią NA TAK!

Choć występowali przed całą Polską, to w Bychawie usłyszymy ich po raz pierwszy. Wieczorem w sobotę 28 maja zagrają na stadionie.

 

16 strona

Ostatnie pożegnanie Adama Biadunia

W sobotę 30 kwietnia 2016 roku w kościele parafialnym w Bychawie zgromadziła nas smutna uroczystość. Pożegnaliśmy długoletniego dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, śp. Adama Biadunia – przyjaciela i nauczyciela.

 

 17 strona

Ziemia Krasnostawska bez tajemnic

Krasnystaw zaprasza nas na dwudniowy rajd rowerowy.

 

18 strona

Wojenne peregrynacje Olka Łukasika

 

20 strona

Płoty chroniące cmentarze i nasze małe święte miejsca

 

22 strona

Porozmawiajmy…

Pani Maria Dębowczyk jest osobą zasłużoną dla naszej bychawskiej społeczności. Dziś na emeryturze, a przedtem ceniona nauczycielka i społecznik powszechnie znana w środowisku. Jej duże i efektywne zaangażowanie w działalność społeczną spowodowało, że o naszej Małej Ojczyźnie – Bychawie dowiaduje się chyba cały świat, dzięki książkom i artykułom autorstwa m.in. Pani Marii.

 

23 strona

Teresa Tracz o Marii Dębowczyk

Danuta Hanaj: Pani Tereso, co może Pani powiedzieć o Pani Marii jako człowieku, nauczycielu i społeczniku?

 

24 strona

Jubileusz profesor Kazimiery Krakowiak

W pracy z osobami niesłyszącymi potrzebne są umiejętne usta i ręce, które potrafią wyrażać miłość i przekazywać prawdę – te słowa profesor Kazimiery Krakowiak oddają sens jej pracy naukowej.

 

24 strona

Kilka uwag od zaprzyjaźnionego regionalisty

 

25 strona

Wygraj życie dzięki marzeniom!

Taki tytuł nosi projekt edukacyjny, w którym mieli okazję uczestniczyć uczniowie Szkoły Podstawowej im. Z. Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej. 

 

25 strona

Druga klasa w Janowie Lubelskim

W piątek 29 kwietnia uczniowie klas II c i II d ze Szkoły Podstawowej w Bychawie wraz z opiekunami  i czwórką rodziców, dzięki panom: Arturowi i Tomkowi z Bagiennego Bractwa Obserwatorów Terenowych z Janowa Lubelskiego w niekonwencjonalny sposób spędzili piątkowy dzień na łonie natury.

 

25 strona

„Nutki” w służbie zdrowiu

 

26 strona

Chcesz zdobyć doświadczenie zawodowe we Włoszech oraz Portugalii? Zapraszamy do „HUBALA”!

6 maja rano w szkole. Zdawałoby się, ot kolejny normalny dzień nauki. Jednak co bardziej spostrzegawczy zaczynają zauważać pewne poruszenie.

 

26 strona

„Kwiatek” postawił na słońce

We wrześniu rozpoczęła się kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu „Postaw na słońce”.

 

27 strona

Historyczno-krajobrazowy produkt fabryki wycieczek w kategorii rowerowej