Gmina Bychawa wspiera uchodźców z Ukrainy

W związku z masowym napływem uchodźców z terenów objętych działaniami wojennymi Gmina Bychawa realizuje akcję pomocy. Pierwsze osoby znalazły już u nas schronienie. Organizujemy kolejne miejsca pobytu tymczasowego.

Gmina Bychawa wspólnie z Bychawskim Centrum Kultury prowadzi zbiórkę różnego rodzaju artykułów niezbędnych uchodźcom w pierwszych dniach po przekroczeniu granicy.

Bychawskie Centrum Kultury – tel. 81 566 01 24.

Jestem w stałym kontakcie z władzami Korca – naszego miasta partnerskiego na Ukrainie. O ile zajdzie taka potrzeba, w każdej chwili jesteśmy gotowi na udzielenie im wsparcia – mówi Janusz Urban burmistrz Bychawy.

O wsparcie zwracamy się do Mieszkańców naszej gminy. Każdą formę pomocy – m.in. chęć przyjęcia uchodźców pod swój dach – można zgłaszać do Urzędu Miejskiego w Bychawie pod numerem telefonu: 81 566 00 04. Z informacji uzyskanych od polskiego rządu wynika, że pobyty uchodźców w prywatnych domach nie mogą być finansowane z budżetu państwa oraz gminy.

Uchodźcy mają prawo do opieki medycznej ze strony placówek, które mają podpisany kontrakt z NFZ.

Zachęcamy też do zapoznania się z artykułem „Wojna na Ukrainie: jak pomagać?” opublikowanym na stronie stowarzyszenia Homo Faber: www.hf.org.pl/ao/index.php?id=2553