Jak głosować w najbliższych wyborach samorządowych?

image_pdfimage_print

W niedzielę 21 listopada 2010 r. odbędą się wybory samorządowe: do rady miejskiej, powiatowej i sejmiku oraz burmistrza. Głosować będzie można od godz. 8 do 22.
Osoby uprawnione do głosowania w wyborach samorządowych otrzymają w lokalu wyborczym kilka kart do głosowania, różniących się kolorami i rozmiarami. Każdy wyborca, aby otrzymać karty do głosowania, będzie musiał przedstawić komisji wyborczej dokument tożsamości, zawierający imię, nazwisko, adres zamieszkania wraz z fotografią.
W wyborach samorządowych, z racji tego, że wybiera się radnych Rady Miejskiej w Bychawie, Radnych Powiatu Lubelskiego, Sejmiku Województwa lubelskiego oraz burmistrza, obowiązują cztery kolory kart wyborczych.

Na białej karcie umieszczone będą listy kandydatów do rady miejskiej. Na karcie żółtej znajdą się kandydaci do rady powiatu, a na niebieskiej – do sejmiku województwa. Natomiast karta koloru różowego zawierać będzie nazwiska kandydatów na burmistrza, ułożone w kolejności alfabetycznej.
Głosując na radnych do rady miejskiej, wyborcy będą mogli postawić znak X obok nazwisk najwyżej tylu kandydatów, ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu wyborczym. I tak w okręgach wyborczych w gminie Bychawa można głosować na:
Okręg nr 1 – 3 radnych
Okręg nr 2 – 4 radnych
Okręgi nr 3, 4, 5, 6 – 2 radnych.
Można też oddać głos na mniejszą liczbę kandydatów i z różnych list wyborczych. Na karcie będzie znajdowała się informacja, ilu radnych wybieranych jest w okręgu.
Głos będzie nieważny, jeżeli wyborca odda czystą kartę lub zagłosuje na większą liczbę kandydatów, niż jest radnych wybieranych w okręgu.
Na żółtej karcie do głosowania będą umieszczone nazwiska kandydatów do rady powiatu. W przypadku tego głosowania można oddać głos tylko na jednego kandydata z jednej listy. Podobnie jest w przypadku wyborów do sejmiku i burmistrza – wybieramy tylko jednego kandydata.

Zapraszamy do zapoznania się z programami wyborczymi kandydatów na burmistrza Bychawy na stronach wyborczych kandydatów.Linki w zakładce > linki > wyborcze