Mierząc się z podwyżkami cen energii, Gmina Bychawa wdrożyła mechanizmy oszczędnościowe

image_pdfimage_print
Źródło: Forum Energii

W związku z trudną sytuacją na rynku energetycznym władze rządowe zaapelowały do Samorządów o pomoc w zakresie oszczędzania energii elektrycznej. W odpowiedzi na ten apel Gmina Bychawa wprowadziła czasowe ograniczenia oświetlenia ulic i dróg na terenie gminy.

Ze względów bezpieczeństwa tereny użyteczności publicznej i główne place w mieście tj. ul. M. J. Piłsudskiego oraz ul. Partyzantów będą oświetlane całą noc. Na pozostałych ulicach miejskich latarnie świecić będą w godz. 5.30 – 6.30 oraz 16.00 – 22.00. Drogi wylotowe z miasta oświetlone będą w godz. 5.30 – 6.30 oraz 16.00 – 24.00. Na terenach wiejskich oświetlenie dróg zostało ujednolicone:

– przy drogach wojewódzkich w miejscowościach: Osowa, Gałęzów, Wola Gałęzowska i Stara Wieś Druga oraz drogach powiatowych w Bychawce Trzeciej, Bychawce Drugiej – Kolonii – rano w godz. 5.30 – 6.30 oraz wieczorem w godz. 16.00 – 24.00, a pozostałe drogi do 22.00.

Od wielu miesięcy zauważamy znaczny wzrost cen, w tym też kosztów za energię elektryczną.

W 2023 r. ceny dla samorządów będą zamrożone jak dla małych i średnich przedsiębiorstw tj. 785 zł/MWh. Jednak w związku z tym, że samorządy będą dodatkowo płacić VAT, wzrost kosztów należy szacować na 58 proc. Cena energii elektrycznej dla samorządów również nie jest taryfowana, więc wzrost kosztów dla konkretnych gmin może być inny.

Mierząc się z podwyżkami, Gmina Bychawa wdrożyła mechanizmy oszczędnościowe.