Mieszkańcy z zaprzyjaźnionego La Chapelle sur Erdre wspierają Ukrainę

image_pdfimage_print

W sobotę (26.03.2022) kolejna pomoc rzeczowa dla Ukrainy dotarła do nas od mieszkańców naszego partnerskiego miasta Francji La Chapelle sur Erdre we Francji.

Do Bychawy dotarły trzy samochody dostawcze wypełnione środkami medycznymi i innymi potrzebnymi dla Ukrainy artykułami. Część pomocy, głównie żywnościowej, została w Bychawie z przeznaczeniem dla Ukraińców mieszkających u nas. Pozostałe rzeczy, w szczególności środki medyczne, z pomocą naszego radnego Artura Płazy, osobiście przekazali na przejściu w Zosinie Ukraińcom ze szpitala we Lwowie. Część trafi do schronów i bezpośrednio do walczących.

W niedzielę (27.03.2022) przedstawiciele bychawskiego samorządu Janusz Urban Burmistrz Bychawy i Przewodniczący Rady Miejskiej w Bychawie Grzegorz Szacoń oraz reprezentanci Bychawskiego Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej Artur Płaza i Irena Zarzycka przedstawili delegacji francuskiej w jaki sposób realizowana jest pomoc bychawian dla Ukrainy. Mówili o zbiórkach, przygotowaniu pożywienia i dostarczaniu go bezpośrednio na granicę oraz o transporcie uchodźców, podkreślając fakt, że pomoc naszych mieszkańców jest nieoceniona.

Dla przedstawicieli z La Chapelle był to pobyt pełny emocji i wzruszeń. W niedzielne popołudnie w Bychawskim Centrum Kultury spotkali sie z uchodźcami (matki z dziećmi), którzy uciekli z Ukrainy przed wojną. Bezpośrednio od nich usłyszeli relacje z trwającej wojny oraz o trudnościach związanych z przekroczeniem granicy, gdzie czekali z małymi dziećmi w mroźne noce po kilkanaście godzin. Poznali również losy rodzin z Ukrainy mieszkających w Centrum Kultury Wiejskiej w Woli Dużej.

Delegację z Francji w poniedziałek (28.03.2022) o 6.30 rano w imieniu bychawian pożegnał radny Artur Płaza z nadzieją na dalszą współpracę i niesienie pomocy dla Ukrainy w tym trudnym dla nas wszystkich czasie.