O cmentarzu żydowskim w Bychawie opowie i oprowadzi Yulia Oreshina – 29 kwietnia

image_pdfimage_print

Zapraszamy ludzi ciekawych historii w piątek 29 kwietnia do Bychawskiego Centrum Kultury na godzinę 15.00 (wydarzenie planowane na 2 godziny).

Prezentacja publiczna działań Fundacji ESJF w sprawie ochrony cmentarzy żydowskich. Wykład o działalności Fundacji w Polsce oraz prezentację podręcznika „Odkrywanie cmentarza żydowskiego” przeprowadzi Mgr Yulia Oreshina, tłumaczka podręcznika na język polski, autorka książki „Badamy cmentarz żydowski” o cmentarzach w Gruzji, dyrektor Centrum Studiów Żydowskich na Gruzińsko-Amerykańskim Uniwersytecie w Tbilisi.

Po wykładzie zapraszamy chętnych na zwiedzanie cmentarza żydowskiego.


Wschodnioeuropejska Fundacja Charytatywna (ESJF) to niemiecka organizacja pozarządowa działająca w Europie Środkowo-Wschodniej od 2015 roku. Działa na rzecz ochrony cmentarzy żydowskich, zwłaszcza tych zaniedbanych. Prowadzi badania i katalogizację cmentarzy żydowskich oraz buduje ploty wokół cmentarzy jeżeli jest to niezbędne.

Na stronie internetowej projektu dostępna jest baza danych miejsc gdzie przez Fundację zostały przeprowadzone badania. Zawiera ona zdjęcia, mapy i opisy dla rozpowszechnienia informacji o cmentarzach żydowskich w Europie.

ESJF prowadzi rozmaite projekty edukacyjne dla uczniów szkół średnich i wyższych, nauczycieli i historyków lokalnych.

Yulia Oreshina,
Associate Professor,
Acting Director
Jewish Studies Center