Obowiązkowe odblaski dla pieszych poruszających się po zmroku po terenie niezabudowanym

31 sierpnia weszły w życie nowe przepisy dotyczące pieszych poruszających się po terenie niezabudowanym. Każdy, niezależnie od wieku, kto od zmierzchu do świtu chodzi po takiej okolicy będzie musiał być wyposażony w odblaski. Zmiana przepisów ma poprawić bezpieczeństwo pieszych: każdego roku wielu z nich ginie z powodu niezauważenia ich przez kierujących pojazdami.
2014-09-01 14.09 odblask
Zmiana przepisów dotyczy osób pieszych, które poruszają się poza obszarem zabudowanym. Dotychczas przepis ten nakazywał używanie elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym dzieciom do 15 roku życia. W ostatni dzień sierpnia nastąpiła zmiana, która mówi nam już o wszystkich pieszych poruszających się poza terenem zabudowanym. Wszystkie takie osoby mają obowiązek używania odblasków w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

Pieszy będzie mógł poruszać się bez odblasków, jeżeli jest wyznaczona dla niego droga/chodnik lub będąc w strefie zamieszkania. W innym przypadku w razie braku odblasków policjant może ukarać nas mandatem.