Słoneczny, niedzielny poranek i międzygminne zawody sportowo-pożarnicze

image_pdfimage_print

26 czerwca na Stadionie Miejskim w Bychawie w słoneczny, niedzielny poranek rozpoczęły się międzygminne zawody sportowo-pożarnicze. O 8:30 na stadion przybyło aż 38 drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych!

Gminę Bychawa reprezentowało 8 drużyn męskich i 2 żeńskie. W zawodach uczestniczyły 4 żeńskie i 24 męskie drużyny z sąsiednich gmin: Krzczonów i Strzyżewice, Jabłonna oraz Głusk. Taki widok możemy oglądać tylko raz w roku.

W zawodach drużyny starają się z jak najlepszym wynikiem ukończyć konkurencję pożarniczą. Końcowym efektem jest suma wyników dwóch konkurencji plus punkty karne. W ciężkich zmaganiach jednostek OSP z naszej gminy drużyny zaciekle walczyły o jak najlepsze czasy, czego dowodem były wyniki po pierwszej konkurencji, czyli sztafecie pożarniczej. Nadspodziewanie wyniki 3 pierwszych drużyn mieściły się niemal w dwóch sekundach, ale punkty karne za błędy popełnione w czasie zawodów pomieszały szyki w tabeli i na czele wysunęły się: OSP Gałęzów, OSP Gałęzów-Kolonia Druga i OSP Wola Gałęzowska.

Ćwiczenie bojowe jako druga konkurencja zawodów wyłoniła zwycięzcę, a że jest to koronna konkurencja, i tu nie obyło się bez zaciekłej walki. Dwie drużyny miały czas poniżej 50 sekund, pokazując tym samym, do kogo mają równać pozostałe drużyny.

Po podsumowaniu wszystkich wyników oraz punktów karnych rywalizacja zakończyła się zwycięstwem OSP Wola Gałęzowska, na drugim miejscu uplasowała się drużyna z OSP Gałęzów, a zaraz za nią na miejscu trzecim – OSP Gałęzów-Kolonia Druga. Dalsze miejsca zajęły drużyny z OSP Bychawka Druga, Zaraszów, Olszowiec, Bychawka Pierwsza, Stara Wieś Trzecia. Pierwsze miejsce w kategorii kobiet zajęła drużyna żeńska z Gałęzowa, drugie zaś drużyna z Olszowca.

Za zajęcie czołowych miejsc drużyny otrzymały nagrody i wyróżnienia z rąk przedstawicieli władz gminy i zarządu OSP RP w Bychawie.

Zawody były bacznie obserwowane i sędziowane przez strażaków z miejscowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Bychawie.

Ćwiczenia w sportach pożarniczych mają na celu promować działalność Ochotniczych Straży Pożarnych, jak i zdrową rywalizację podczas zawodów. Jest to także pokaz umiejętności strażackich oraz przegląd sprzętowo-mundurowy jednostek OSP.


Paweł Winiarczyk
Sekretarz Zarządu Oddziału MG ZOSP RP