Sztukmistrz znów zawita w Bychawie. XII edycja Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”

image_pdfimage_print

Miejsce: Bychawa, Bychawskie Centrum Kultury

Termin: 14-15 lipca (dzień I godz. 18:00, dzień II godz. 19:00)

Wstęp wolny

Sztukmistrz wraca do Bychawy, a z nim artyści. Aktorzy, cyrkowcy i muzycy nie tylko zabawią publiczność, ale też przypomną o nobliście oraz kulturalnym bogactwie przedwojennego miasteczka. Bychawa jest jednym z miast na trasie XII edycji Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”.

Festiwal rozpocznie się filmu dokumentalnego „Gimpel the Fool returns to Poland” (Gimpel Głupek wraca do Polski). Autorem filmu jest Howard Rypp – aktor, reżyser, twórca działającego w Tel Avivie Teatru Nephesh. Howard Rypp był uczestnikiem VIII edycji festiwalu w 2018 roku i prezentował wtedy na scenie adaptację opowiadania I.B. Singera „Gimpel Głupek”. Film jest jego osobistą relacją dotyczącą tamtego festiwalu, jego idei, tworzących go osób, jego patrona – I. B. Singera, a także współczesnej Polski oraz relacji polsko-żydowskich. Praca nad filmem wciąż trwa, dlatego prezentowana wersja jest wersją roboczą. Następnie odbędzie się projekcja skróconej wersji programu publicystycznego „W powiększeniu – Isaac Bashevis Singer”. Dzięki bohaterom programu poznajemy ważne fakty dotyczące życia i twórczości Noblisty.

Drugi dzień należy do sztukmistrzów – wtedy właśnie zostanie zaprezentowany monodram „Ostatni Demon” – inspirowany opowiadaniem I.B. Singera o tym samym tytule w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego z towarzyszeniem Mateusza Strzempy (akordeon). Specjalna festiwalowa wersja z odniesieniami do lokalnej historii Bychawy. Następnie odbędzie się spektakl plenerowy „Przyjaciele Sztukmistrza 2022”.

Tegoroczna edycja zebrała dziesięciu artystów z całego świata, którzy mogą pochwalić się wieloma talentami. Będzie można podziwiać widowiska akrobatów, cyrkowców, muzyków, aktorów. W programie również beatbox i fire show. Festiwal pokazuje uroki Lubelszczyzny i jej niezwykłe, czasem magiczne oblicze.

Partnerem Wydarzenia XII Edycji Festiwalu „Śladami Singera” jest Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!

Isaac Bashevis Singer otrzymał literacką Nagrodą Nobla za swoje opowiadania. Opisuje w nich kulturę i życie małych miast Lubelszczyzny. Wykorzystując podania i wierzenia portretuje mieszkańców przedwojennych sztetli – ich marzenia, troski, dążenia.

Singer sportretował Bychawę w opowiadaniu “Jentł, chłopiec z jesziwy”, tak opisał rabina z Bychawy: „Rabin w Bychawie, prowadzący jesziwę, jest geniuszem. Potrafi zadać dziesięć pytań i dać na nie wszystkie jedną odpowiedź”.

Linki do projektu

Strona Festiwalu: https://teatrnn.pl/sladamisingera/

Strona Festiwalu na Facebooku: https://www.facebook.com/sladamisingera