Sztukmistrz znów zawita w Bychawie! XIV edycja Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”

Sztukmistrz wraca na Lubelszczyznę, a z nim artyści!

Aktorzy, cyrkowcy i muzycy przypomną o nobliście oraz kulturalnym bogactwie przedwojennych miasteczek. Festiwal w tym roku od 11 do 25  lipca odwiedzi 15 miejscowości: Łącz, Lubartów, Bychawa, Piaski, Chełm, Krasnystaw, Goraj, Stary Dzików, Biłgoraj, Kraśnik, Józefów, Szczebrzeszyn, Janów Lubelski, Krasnobród i Lublin.

W Bychawie widzimy się 12 i 13 lipca w Bychawskim Centrum Kultury!

#gallery-1 { margin: auto; } #gallery-1 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 100%; } #gallery-1 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-1 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

12 lipca odbędzie się pokaz dwóch filmów: „Ukos światła” i „Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev”.

„Ukos światła”. Reżyseria: Wojciech Szumowski

Film opowiada historię olimpijczyka i medalisty mistrzostw świata – Dariusza Popieli, który wraz z grupą młodych, polskich studentów pracuje nad odbudową starych, zapomnianych żydowskich cmentarzy, aby uczcić pamięć pomordowanych w Zagładzie, których macewy (nagrobki żydowskie) były uszkodzone lub zniszczone. Łącząc narracje osobiste i zbiorowe, film ukazuje bezinteresowne wysiłki tej młodzieży, która kwestionuje stereotyp żydowsko-polskiego antagonizmu, zwracając uwagę na pamięć o polskim żydostwie.

„Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev”. Reżyseria: Krzysztof Bukowski

Bohaterem filmu jest urodzony i wychowany w Polsce Alex Danzig. Wraz z rodzicami wyemigrował w 1959 roku do Izraela. Był jednym ze współzałożycieli Kibucu Nir Oz w zachodniej części pustyni Negev. Film opowiada o misji Alexa, którą jest przybliżenie młodemu pokoleniu Izraelczyków polskiej kultury i historii.

Przed projekcją filmów zostanie zaprezentowana gazeta festiwalowa „Sztukmistrz”, zawierająca program tegorocznego festiwalu oraz informacje związane z jego ideą.


Drugi dzień, 13 lipca, należy do teatru.

Najpierw odbędzie się Performatywne czytanie książki „Sztukmistrz z Lublina” z udziałem publiczności, które prowadzi Witold Dąbrowski.

Następnie odbędzie się przedstawienie plenerowe „Przyjaciele Sztukmistrza 2024”.

Teatralne widowisko plenerowe z muzyką na żywo i elementami tańca, żonglerki, hula-hoop, fire show, cyr wheel, klaunady. W widowisku uczestniczą artyści z Argentyny, Chorwacji, Ukrainy oraz Polski. Widowisko, jak co roku reżyserowane przez Arkadiusza Ziętka inspirowane jest prozą i osobistymi wspomnieniami Izaaka Baszewisa Singera, autora „Sztukmistrza z Lublina”.


Od pierwszego zrealizowanego projektu festiwal ten ewoluuje, korzystając z doświadczeń kolejnych edycji i wpisując się coraz mocniej w krajobraz kulturowy miejsca, w którym wyrósł – Lubelszczyzny. Powstał festiwal, który jest jednocześnie przedsięwzięciem i regionalnym i uniwersalnym na styku kultury, dziedzictwa, sztuki, turystyki i edukacji. Przedsięwzięciem możliwym tylko tutaj, ze względu na okoliczności powołania go do życia. O jego wyjątkowości zdecydowała twórczość Icchaka Baszewisa Singera, jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku.

Isaac Bashevis Singer jest laureatem literackiej Nagrody Nobla za swoje opowiadania. Opisuje w nich kulturę i życie małych miast Lubelszczyzny. W barwny sposób przywraca do życia mieszkańców przedwojennych sztetli – ich marzenia, troski.


Linki do projektu:

Strona Festiwalu: https://teatrnn.pl/sladamisingera/

Strona Festiwalu na Facebooku: https://www.facebook.com/sladamisingera