Z małą ojczyzną w sercu – bibliografia publikacji regionalnych Marii Dębowczyk

Od dłuższego już czasu bychawska społeczność zgłaszała postulat wydania bibliografii publikacji Marii Dębowczyk – polonistki, regionalistki związanej z Bychawą od 1962 r., dokumentującej i popularyzującej przeszłość Bychawy i okolic.

Prowadzona od wielu lat działalność publicystyczna Marii Dębowczyk, jej dociekliwość poszukiwań, odkrywania nieznanych bądź mało znanych kart historii naszej małej Ojczyzny zaowocowały bogatym dorobkiem. Jest autorką ponad 250 artykułów zamieszczanych głównie w lokalnej prasie – „Gazecie Bychawskiej” w latach 1990-1996, „Głosie Ziemi Bychawskiej” (drukowała od 1998 roku). Publikuje też książki, których jest autorem, współautorem, redaktorem bądź przewodniczącą komitetu redakcyjnego m.in.: Dzieje Bychawy (1994), Ofiary wojny i okupacji z Bychawy i regionu (1997), Stare cmentarze rzymskokatolickie w Bychawie i Bychawce (1999), Śladami Koźmianów, Przewłockich, Kowerskich (2003), Ks. Antoni Kwiatkowski (1861-1926). Kapłan z wiary uczynny (2006).

2014-12-30 okladka maria debowczyk

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom mieszkańców naszej gminy, Bychawskie Towarzystwo Regionalne w grudniu br. w ramach projektu WIRTUALNA BYCHAWA przygotowało publikację pod tytułem: Z małą ojczyzną w sercu. Bibliografia publikacji regionalnych Marii Dębowczyk, opracowaną przez Elżbietę Winiarczyk, starszego kustosza Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie.

Publikacja obejmuje pełny dorobek piśmienniczy i wydawniczy Marii Dębowczyk z lat 1987–2014. Materiał został ułożony chronologicznie. Opisy, których tytuły nie wskazują zawartości tematycznej bądź wymagają dodatkowych wyjaśnień, zostały zaopatrzone we właściwy komentarz.

Promocja publikacji odbyła się przy okazji XVII Spotkań Regionalnych, 19 grudnia br. w Bychawskim Centrum Kultury. 

 

Z małą ojczyzną w sercu. Bibliografia publikacji regionalnych Marii Dębowczyk

Wydawnictwo: Bychawskie Towarzystwo Regionalne przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Bychawie
ISBN: 978-83-934480-3-6
Format: B5
Oprawa: Miękka
Wydanie: 2014
Cena: 6,00 zł

Dostępna w księgarni Lumer w Bychawie, www.lumer.biz 

Link do książki w księgarni