Bartłomiej Wyka i Marcin Sura zajęli I miejsce w XII Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników

image_pdfimage_print

10.03.2023 r. uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie wzięli udział w XII Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników „Akademia Młodego Mechanika”.

Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Edukacji i Nauki, Minister Klimatu i Środowiska, Minister Rozwoju i Technologii, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego, Związek Dealerów Samochodów, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz wiele innych instytucji rządowych i branżowych. Ponad 10,5 tysiąca młodych ludzi, to jest około 5268 dwuosobowych drużyn z całej Polski rozwiązało testy kwalifikujące do udziału w finałach Mistrzostw. Z naszej szkoły do rywalizacji przystąpiło pięć zespołów. Do finału zakwalifikowały się dwie drużyny: pierwsza – Bartłomiej Wyka i Marcin Sura,  klasa IV technik pojazdów samochodowych, opiekun merytoryczny mgr inż. Andrzej Pietrzak; druga – Przemysław Malec i Michał Maliszewski,  klasa IV i III technik pojazdów samochodowych, opiekun merytoryczny mgr inż. Jakub Wieczorkiewicz.

30 marca 2023 roku podczas Poznań Motor Show w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich odbył się finał konkursu  w którym wzięło udział 31 najlepszych zespołów z całej Polski. Organizatorzy przygotowali 16 zadań praktycznych o różnym stopniu trudności z wiedzy teoretycznej jak i praktycznej. Za przygotowanie konkurencji praktycznych odpowiadali Partnerzy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników , m.in. ZF Aftermarket, VARTA. ANWIL, Grupa TOPEX z marką NEO TOOLS, Integra Software, John Deere, Grupa DBK, Yanosik, Axalta z marką Standox, Anest Iwata, Mirka, TEXA, STAG Autogas Systems, Polska Izba Rozwoju Elektromobilności, Auto-Test, Centrum Modelowania Przestrzennego, Yamaha i EVB. Motywacją do zwycięstwa była zdrowa rywalizacja, potężna dawka adrenaliny oraz doping ambasadorów marki PLATINUM ORLEN OIL: Kuby Przygońskiego, Miko Marczyka i po raz pierwszy w tym roku Kajetana Kajetanowicza, najbardziej utytułowanego polskiego kierowcy rajdowego. Wyjątkową atrakcją dla uczniów i opiekunów były bezpośrednie spotkania, rozmowy i konkurencje przygotowane przez mistrzów motosportu, a także ich pojazdy rajdowe eksponowane na okazałych stoiskach różnych marek. Kuba Przygoński ufundował nagrodę specjalną: staż w jego garażu pokazującym pracę mechanika w zespole rajdowym.

Nasi uczniowie w każdym z 13 zadań uzyskali maksymalną liczbę 10 punktów, tylko w 3 zadaniach stracili po 2 punkty. Dobre przygotowanie merytoryczne i praktyczne, opanowanie, pewność siebie i szybko podejmowane decyzje wpłynęły na wysoki wynik końcowy. Jeden z ekspertów, którzy przygotowali trudne zadania konkursowe skomentował rezultaty naszej drużyny: „Po prostu pozamiataliście i widzimy się na pudle”. I tak się stało. Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie – pierwszy raz w historii szkoły wygrali i zostali Mistrzami XII Ogólnopolskiego Finału Młodych Mechaników. Otrzymali wiele prestiżowych nagród indywidualnych jak: telefony komórkowe, zegarki firmy Garmini, powerbanki, zestaw kluczy fimy NeoTools, bluzy, koszulki firmowe i inne gadżety. Nasza szkoła otrzymała: Puchar w kształcie silnika V, wyważarkę do kół, szafkę narzędziową, vouchery na klasową wycieczkę, różne szkolenia dla uczniów i nauczycieli. Łączna suma nagród  opiewa na ok. 50 tysięcy złotych. Gratulujemy uczniom wysokiego poziomu i wysokiego wyniku, życzymy sukcesów w kolejnych edycjach olimpiady a przyszłemu absolwentowi Bartkowi zdania egzaminów maturalnych i dostania się na wymarzoną uczelnię techniczną .

mgr inż. Andrzej Pietrzak