Po co nam biblioteka?

image_pdfimage_print

Po co nam biblioteka? – pytają malkontenci. Pytają bo nie wiedzą, że każda biblioteka, nasza również (!) jest miejscem szczególnym. To skarbnica literatury, świątynia wiedzy, miejsce, do którego przychodzimy po strawę intelektualną. Jest biblioteka oknem na świat, miejscem żywym, inspirującym i ważnym dla lokalnej społeczności. Mieszkańcy spotykają się w bibliotece w celach towarzyskich, społecznych, cieszą się swoim towarzystwem, ale też uczą się, realizują swoje cele związane z pracą zawodową, czy z zainteresowaniami. Jest to miejsce dostępne dla każdego, niezależnie od wieku, wykształcenia, czy zasobności portfela.

Przekonują o tym trzy dwunastolatki, uczennice 6 klasy szkoły podstawowej: Ewka Chrzanowska, Amelka Kotuła i Ola Sirko, które przyszły do Biblioteki w Starej Wsi z pomysłem przeprowadzenia warsztatów dla swoich rówieśników. Przez kolejne cztery piątki października to one, młode czytelniczki, przejmowały władzę nad biblioteką. Z zapałem opowiadały o swoich pasjach i zainteresowaniach, prezentując je rówieśnikom. Podczas dwóch warsztatów Ewka Chrzanowska uczyła koleżanki i kolegów jak zaprojektować i wykonać bransoletkę. Bransoletki, dawniej zwane manelami to koliste ozdoby noszone na nadgarstku. W różnych kulturach noszenie bransoletek ma najróżniejsze znaczenie, tym razem powstały młodzieżowe bransoletki przyjaźni. Przez dwa kolejne piątkowe popołudnia Amelka Kotuła prowadziła warsztaty kulinarne. Opowiedziała i pokazała jak w prosty sposób wykonać sushi. Przy okazji, uczestnicy warsztatów, poznawali kulturę Dalekiego Wschodu i historię powstania sushi. Zdaniem badaczy sushi pojawiło się między V a III w. p. n. e. Aż trudno w to uwierzyć! Obecnie zyskało popularność na całym świecie, również wśród czytelników starowiejskiej biblioteki. Na ostatnim spotkaniu powstała zdrowa i apetyczna pizza. Bo jak wszyscy wiemy zdrowe odżywianie to jeden z ważniejszych elementów naszego życia, dlatego też warto od najmłodszych lat uczyć się zasad zdrowego odżywiania, korzystając na przykład z literatury dostępnej w bibliotece. Warsztaty młodych czytelniczek cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród rówieśników. Nam bibliotekarzom również bardzo się podobały. Jesteśmy pod wrażeniem umiejętności, wiedzy i zapału naszych sympatycznych Czytelniczek.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się podzielić swoimi pasjami, zainteresowaniami, doświadczeniami z innymi użytkownikami biblioteki, i z nami bibliotekarzami. Drzwi biblioteki są dla Was zawsze otwarte! Zapraszamy!

P.S.

Wszystkich chętnych do pomocy zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej już inicjatywie Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Wsi. 16 listopada 2019 r. (sobota) o godz. 10.00 w Bibliotece w Starej Wsi planujemy uszyć 180 poduszek dla dzieci z Uniwersyteckiego Szpitala w Lublinie. Każde, sprawne ręce mile widziane! Materiał na poduszki zakupiono ze środków Kół Gospodyń Wiejskich przy wsparciu osób prywatnych.

Zapraszamy do współpracy.

Ewa Nieściór