Warsztaty tworzenia stroików świątecznych w Centrum Kultury Wiejskiej w Woli Dużej

image_pdfimage_print
2015-12-10 warsztaty wola duza
2015-12-10, Wola Duża
 Jak zrobić stroik świąteczny? Okazuje się, że nie jest to trudne, czasem wystarczy pomysł i kilka rad prawdziwego specjalisty, np. że świetnie sprawdzają się przy robieniu stroików gąbki, pianki florystyczne (które nie są drogie) i że bardzo przydatny jest np. klej w laskach na gorąco.

Tego wszystkiego dowiedziały się, a co najważniejsze mogły wykorzystać w praktyce mieszkanki Woli Dużej na kolejnych warsztatach artystycznych zorganizowanych w swojej wsi w dn. 10 grudnia. Warsztaty tworzenia świątecznych stroików poprowadził florysta p. Piotr Kozak, zaś zorganizowały je p. Marzena Polska, mieszkanka Woli Dużej i p. Ewelina Markowska z bychawskiego Zespołu Doradztwa Rolniczego.
W warsztatach wzięło udział dziesięć pań w różnym wieku. Oprócz świeżego, pachnącego świerku, jodły i sosny, panie poprzynosiły mnóstwo ciekawych świątecznych ozdób, które potem stały się elementami bożonarodzeniowych stroików: świece, szyszki, orzechy, małe bombeczki, koraliki, sznurki, wstążki, suszone owoce i przyprawy, sztuczne kwiaty, kokardki, anielskie włosy i mnóstwo innych błyskotek. Z tego kolorowego miszmasz w jedną godzinę wyczarowały kilka pięknych stroików bożonarodzeniowych.
Można oczywiście kupić gotowy stroik w sklepie, jednak takie wykonane własnoręcznie z żywego świerku ze swojego ogródka (jak to było w tym przypadku), nie tylko cieszą oczy, ale roztaczają wokół niepowtarzalny zapach świąt. Wykonane wspólnie z rodziną integrują i przywracają wspomnienia.
Szkolenie odbyło się w ramach działań na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego prowadzonych przez Zespół Doradztwa Rolniczego w Bychawie przy współpracy z lokalną społecznością.