Czy w Bychawie jest bezpiecznie? – wywiad z komendantem policji

image_pdfimage_print

Czy w ostatnich tygodniach było więcej zgłoszeń o aktach wandalizmu, włamaniach, kradzieżach czy rozbojach?
Podinsp. Zbigniew Zaborski:  Rozbojów na terenie Bychawy nie było, na szczęście. Zgłoszenia dotyczą raczej zdarzeń drobnych, ale bardzo uciążliwych dla społeczeństwa. Były to głównie włamania do budynków, niezabezpieczonych samochodów, zniszczenia mienia. Zdarzały się nawet kradzieże w mieszkaniach w obecności domowników.
Ale dobra wiadomość w tej sprawie jest taka, że w ubiegłym tygodniu naszej policji udało się wykryć pasera oraz sprawców odpowiedzialnych za kilkanaście kradzieży na terenie miasta. Udało się odzyskać wiele przedmiotów: piły, kosy, elektronarzędzia.
Niestety, było też sporo pobić. Tylko w ciągu pierwszego tygodnia nowego roku doszło do trzech trzy pobić z poważnymi konsekwencjami: złamania kończyn, obrażenia wewnętrzne, połamane żebra. Ujawniono dwunastu sprawców. Mimo Nowego Roku i okresu świąt bychawska policja nie świętuje, wręcz przeciwnie, mamy bardzo dużo pracy.

Czy wobec tego mieszkańcy Bychawy mogą nadal czuć się bezpiecznie?
Oczywiście. Pracujemy nad tym intensywnie. Od listopada do stycznia zwiększyliśmy patrole na ulicach, staramy się aby policjanci byli widoczni, zwłaszcza w okolicach ciągu handlowego, w parku, w drobnych uliczkach. Policja prowadzi działania, ale mieszkańcy też muszą zadbać o swoje bezpieczeństwo: ważna jest czujność i świadomość ludzi. Apelujemy do mieszkańców, żeby informowali policję o przypadkach łamania prawa, bo w wielu sytuacjach, o tym że jest taki czy inny problem, dowiadujemy się na sesji rady czy spotkaniach z władzami. Mimo to czasem nie możemy podjąć inicjatywy, gdyż w wykroczeniach skutkowych (np. zakłócenia ciszy nocnej, ładu i porządku) potrzebne jest zgłoszenie. Osoba, która negatywnie odbiera jakieś określone zachowania czyli czuje się zagrożona czy pokrzywdzona, powinna dokonać imiennego zgłoszenia. Nie może być to zgłoszenie anonimowe. Zachęcamy do kontaktowania się z dzielnicowymi. Do końca stycznia br. funkcje te na terenie gminy Bychawa pełnią: asp. Ryszard Przech, asp. Tomasz Młynarski, mł. asp. Waldemar Wlizło, mł. asp. Marek Dulabas. W lutym prawdopodobnie będą zmiany na stanowiskach dzielnicowych. Dzielnicowi i ich rejony są zamieszczone na stronie internetowej Wojewódzkiej Komendy Policji w Lublinie: www.kwp.lublin.pl > Komendy> Komenda Miejska w Lublinie > Dzielnicowi > Komisariat Policji w Bychawie

Ilu macie zatrudnionych policjantów?
W bychawskim komisariacie pracuje 57 policjantów. To nie jest dużo biorąc pod uwagę 24-godzinny system pracy, zmianowość, różne stanowiska oraz to, że komisariat w Bychawie obsługuje gminę Bychawa i teren pięciu gmin: Bychawa, Strzyżewice, Zakrzew, Wysokie, Jabłonna, Krzczonów, gdzie nie ma komisariatów.

Rozmawiała Monika Głazik