Mamy to! Mobilna pracownia komputerowa w Szkole Podstawowej im. Zofii Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej

image_pdfimage_print

Szkoła Podstawowa im. Zofii Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej, dzięki uczestnictwu w konkursie, otrzymała mobilną pracownię komputerową: 16 laptopów wraz z przenośną szafą, oprogramowanie umożliwiające zarządzanie przez nauczyciela pracami uczniów oraz interaktywny monitor. W ogólnopolskim konkursie „Pracownia Kompetencji Cyfrowych”, organizowanym przez NASK – operatora Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), zwycięstwo wywalczyła nam klasa 6!

Aby przystąpić do zmagań konkursowych, należało w klasach 4-6 zrealizować moduł kursu „Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z internetu” pt. „Uprzejmy internauta”, a następnie przygotować plakat z hasłem promocyjnym na temat właściwego zachowania w sieci, czyli netykiety. Czasu było niewiele, ponieważ zgłoszenie należało wysłać do 30 czerwca 2023 r., a tu koniec roku… Ale postanowiliśmy podjąć wyzwanie. I było warto!

Po podsumowaniu wyników okazało się, że nasza szkoła znalazła się w gronie zwycięzców. Spośród 3075 zgłoszeń – plakat naszych uczniów! Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że zdobyliśmy tak atrakcyjne nagrody.


Oto głos kilku uczestniczek konkursu:

Wszystko wydarzyło się szybko, a dokładnie w czwartek rano, dzień przed zakończeniem roku szkolnego. Spałam sobie smacznie do momentu, w którym moja babcia wpadła do pokoju z krzykiem i powiedziała, żebym szybko wyszykowała się i pojechała do szkoły robić jakiś plakat. Przez moment nie wiedziałam, co się dzieje i nie miałam też pojęcia, jaki plakat mam tam robić. Gdy dotarłam do szkoły okazało się, że wraz z moimi koleżankami robimy plakat na temat odpowiedniego zachowywania się w internecie i cyberbezpieczeństwa. Wzięłyśmy się do pracy i udało się!

Iza Jamróz, kl. VII

W chwili, kiedy przekazano nam informację o wygranej w konkursie, cała sala wypełniła się echem oklasków! Reakcja naszych kolegów na wygraną była przepełniona radością. Dopiero po chwili dotarło do nas, co się stało: dzięki naszemu plakatowi, który zrobiłyśmy w ubiegłym roku, nasza szkoła otrzymała 16 laptopów oraz monitor interaktywny. Sprzęt, który dostaliśmy, zapewni nam lepsze warunki pracy podczas zajęć lekcyjnych. Wygrana w konkursie nie tylko dostarczyła nam powodu do dumy ze swoich osiągnięć, ale również wprowadziła doświadczenie radości, które z pewnością na długo pozostanie nam w pamięci. Czekamy z niecierpliwością na kolejne konkursy i ewentualną wygraną!

Zuzia Skoczylas, kl. VII

To był wyjątkowy dzień. Nareszcie mogłam zobaczyć to, co wspólnymi siłami udało nam się osiągnąć. Trwała lekcja informatyki. Weszłam do sali i zobaczyłam nową dużą tablicę interaktywną oraz szafkę z laptopami. To uczucie nie do opisania, kiedy widzisz, jak coś, nad czym wytrwale pracowałaś, stoi przed Twoimi oczami i staje się rzeczywistością, a nie tylko obrazkiem w Internecie. Następna przerwa była dla nas równie miłym zaskoczeniem. Nowa tablica posłużyła do wyświetlania tekstu piosenki i widziałam, że w oczach młodszych uczniów wygląda na coś naprawdę niezwykłego. Ja i moje koleżanki poczułyśmy wielką dumę i satysfakcję, że nasza praca przyniosła wszystkim tak wiele korzyści, a urządzenia będą służyć jeszcze przez wiele lat naszej szkole.

Marysia Powęzka, kl. VII


Mobilna pracownia komputerowa posłuży nam z pewnością przez wiele lat, zastępując stary, wyeksploatowany sprzęt, na którego wymianę brakowało pieniędzy. A dziś to nie tylko dodatek do edukacji, ale po prostu konieczność. Cyfrowe kompetencje są jednymi z kluczowych umiejętności, potrzebnych do funkcjonowania w XXI wieku. Każdy aspekt życia przenosi do internetu – począwszy od rozrywki i komunikacji, przez sprawy urzędowe czy zakupy, aż po naukę i pracę.

Właśnie dlatego tak ważne jest wykształcenie w dzieciach i młodzieży zdrowych nawyków związanych z cyberhigieną i cyberbezpieczeństwem. Pamiętając, oczywiście, że jest to narzędzie, nad którym musimy umieć panować.


Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Zofii Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej

Mirosław Stoczkowski