Narodowe Czytanie 2023 – dołącz do literackiego święta!

image_pdfimage_print

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, jakim jest Narodowe Czytanie 2023! Odbędzie się ono już dziś o 10:00, tradycyjnie w Zespole Szkół im. ks. Antoniego Kwiatkowskiego w Bychawie (ul. Piłsudskiego 81).

Podczas tegorocznego Narodowego Czytania będziemy mieli przyjemność czytać na głos „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To najbardziej znana powieść tej autorki. Książka powstawała w latach 1886–1887, a ukazała się w 1888 roku.

Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne, dzieło porównywano do „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości.

,,Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej, podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu – napisał Prezydent RP Andrzej Duda, zachęcając do udziału we wspólnym czytaniu powieści Orzeszkowej.

W programie, oprócz wspólnego czytania, przewidziane są:

– konkurs wiedzy o twórczości autorki powieści,

– poczęstunek.

Zapraszamy mieszkańców do czynnego udziału w wydarzeniu. Do zobaczenia!


Akcję Narodowe Czytanie organizuje Powiat Lubelski oraz Zespół Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie.

Patronat nad wydarzeniem objęła Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.