w sobotę 13 lutego o godz. 19:30 w Bychawskim Centrum Kultury
WSTĘP BEZPŁATNY
Teatr Satyry „Zielona Mrówa” powstał w październiku 2008 roku. Tworzą go wychowankowie Bursy Szkół Artystycznych w Lublinie czyli uczniowie szkół artystycznych i innych lubelskich szkół średnich zebrani w jeden zespół przez osobnika znanego w pewnych kręgach jako Zielona Kaczka, tak też pierwotnie miał nazywać się teatr, niestety nikt nie wie skąd przywędrowała Zielona Mrówa. Zespół to młodzi ludzie w wieku 16 – 19 lat. Ponieważ co roku ktoś z zespołu przystępuje do matury , co roku zmienia się w pewnym stopniu osobowy odchodzących maturzystów zastępują kolejni inni, nie oznacza to jednak, że tracimy kontakt z naszymi starszymi koleżankami i kolegami, przychodzą na próby, nawet prowadzą warsztaty, wspierają nas na każdym kroku i w każdym działaniu.
Teatr Satyry Zielona Mrówa jest kontynuacją Teatru Owczym Pędem po Wielbłądzie.
Swoje pierwsze spektakle teatr opierał na Teatrzyku Zielona Gęś K.I.Gałczyńskiego, i właśnie ten Najmniejszy Teatrzyk Świata ukształtował charakter teatru i stał się inspiracją kolejnych inscenizacji.
„Podglądanie rodaków czyli na Zapupi Dalekim:
Muzyka i przygotowanie wokalne – Łukasz Osiecki
Scenariusz : na podst. tekstów Ludwika Jerzego Kerna – Zespół teatru ZM
Reżyseria : Robert Kaczorowski
Scenografia : Magdalena Zając Marek Zdolski
Kostiumy : Magdalena Zając
Opiekun : Katarzyna Andruszczyszyn
Opiekun techniczny : Marek Zdolski
Obsada : Anna Maria Kosek; Dominika Kozik; Magdalena Zając; Justyna Makolus; Zuzanna Hałas; Adam Lipiński; Patryk Zabielski; Mikołaj Zieńczuk; Piotr Ostrowski (akordeon); Jakub Piwowarski ( skrzypce ); Teresa Albińska (skrzypce); Wiktor Staszewski (obsługa tech.)
oraz
W repertuarze teatru są obecnie dwa spektakle :
„W co się bawić czyli zmory niejakiego Eustachego Dreptaka” ;
scenariusz : na podstawie tekstów Andrzeja Waligórskiego – zespół Teatru Zielona Mrówa
muzyka : Łukasz Osiecki
scenografia i rekwizyty – pod kier. Pawła Ciszewskiego – zespół Teatru Zielona Mrówa
reżyseria : Robert Kaczorowski;
lalki do spektaklu wykonała : Magdalena Burek
opiekun teatru : Katarzyna Andruszczyszyn
opiekun techniczny : Marek Zdolski
Obsada : Anna Maria Kosek; Dominika Kozik; Magdalena Zając; Albert Marczewski; Patryk Zabielski; Mikołaj Zieńczuk; Piotr Ostrowski (akordeon); Wiktor Staszewski (obsługa tech.) o spektaklu „Podglądanie rodaków czyli …..”
„Satyra przeważnie kojarzy się z silną dawką złośliwości, drwiny. Wiersze Kerna, choć satyryczne, pozbawione są zapiekłości. Nadal nas bawią jak przed dwudziestu czy trzydziestu laty, co nie zmienia faktu, że jest to zarazem poważny zbiór rymowanych esejów o półwieczu naszego kraju. Ich autor nie ustawał w satyrycznym komentowaniu dramatycznie zmieniającej się rzeczywistości.”
Fragm. art. Ludwik Jerzy Kern życie i twórczość
Autor: Janusz R. Kowalczyk, październik 2010
culture.pl
W bliżej nieokreślonym czasie bo na przestrzeni wieków. W miejscu o trudnej do określenia szerokości i długości geograficznej, na Zapupiu Dalekim, wykorzystując zabawę rekwizytem, staramy się zachować ducha twórczości Ludwika Jerzego Kerna, tworzymy, idąc tropem autora, przy pomocy własnej stylistyki i swobodnej interpretacji , portret własny nas i naszych rodaków, nasze słabości, ułomności, przypadłości i śmiesznostki, to znaczy
wszystko to co łączy się w określeniu niedoskonałość człowieka.
Teatr Satyry Zielona Mrówa