Sesja Sołtysów – relacja

Wpływ toczącej się wojny na Ukrainie na naszą rzeczywistość, najważniejsze inwestycje i zadania realizowane w 2022 roku to główne zagadnienia, które przedstawił Burmistrz Bychawy Janusz Urban podczas spotkania z sołtysami gminy Bychawa.

Doceniając rolę sołtysa w rozwoju lokalnych miejscowości Burmistrz Bychawy we wtorek 29 marca 2022 roku zorganizował w Bychawskim Centrum Kultury sesję sołtysów. Sołtys jest reprezentantem mieszkańców swojej miejscowości, dba o ich interesy, wsłuchuje się w głosy ludzi. Dzięki tego typu spotkaniom burmistrz jako władza wykonawcza ma możliwość poznać potrzeby poszczególnych sołectw.

Burmistrz Bychawy Janusz Urban w swoim przemówieniu poruszył kilka najbardziej istotnych aktualnie kwestii dotyczących naszej gminy. Jako pierwszy omówił temat sytuacji na Ukrainie i uchodźców, którzy zamieszkali na terenie gminy Bychawa – na chwilę obecną jest to niemalże 200 osób. Korzystając z okazji podziękował wszystkim osobom włączającym się w działania pomocowe. Następnie przedstawił budżet Gminy Bychawa na 2022 rok oraz pokrótce poinformował o tegorocznych inwestycjach i planach inwestycyjnych. „Kończymy duże projekty. Najważniejszy – fotowoltaika będzie już montowana wkrótce, na starych zasadach. Bardzo tanio. Mieszkańcy, którzy skorzystają z projektu powinni być zadowoleni. Będą obowiązywać nie tylko stare zasady rozliczeń – czyli te lepsze, ale również bardzo niski koszt – ponieważ jeszcze udało nam się uzyskać dodatkowe dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego, przez co udział mieszkańca jeszcze spadnie. Więc jest to naprawdę bardzo korzystne.” – podkreślił Burmistrz. Kolejnym punktem była realizacja funduszu sołeckiego w 2022 roku (tutaj uwaga zebranych została zwrócona na niepokojące potrzeby dopłat do funduszu, które podyktowane są rosnącymi cenami) oraz kwestia planu zagospodarowania przestrzennego i ewentualnych odrolnień. Po Burmistrzu głos zabrali sołtysi, którzy mieli pytania i wnioski dotyczące bieżącego funkcjonowania ich miejscowości. Spotkanie zakończył Burmistrz zawiadamiając, że w tym roku, ze względu na trudny czas, nie zorganizujemy jeszcze Ogólnopolskiego Festiwalu „W Krainie Pierogów”, jednak zapewnił, że odbędą się Dożynki Gminy Bychawa.